Znaczki prechowywane w klaserze

Znaczki prechowywane w klaserze

17 października 2019 Gadżety 0

Filatelistyka polega na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych, które mogą pochodzić z całego świata, a także posiadać różne lata produkcji. By znaczki mogły stanowić prawdziwą kolekcję, którą można zaprezentować, potrzebne są specjalnie przygotowane do tego klasery. Znaczki umieszczone w nich, są zabezpieczone przed zniszczeniem, a także mogą być spokojnie przechowywane przez wiele lat. Największe kolekcje znaczków pocztowych są warte ogromne sumy pieniędzy. A także niektóre znaczki są niezwykle pożądane przez kolekcjonerów z różnych zakątków globu. Wartość znaczka uzależniona jest od jego rzadkości, roku druku, a także stanu, w jakim on się znajduje. Najbardziej cenione są te, które nie zostały nigdy wykorzystane.

Klaser do kolekcji znaczków

klasery do znaczkówZnaczki, które są przechowywane w odpowiedni sposób, mogą przetrwać dziesiątki lat, czekając, aż zostaną pokazane światu. Szczególnie jeżeli miejsce, w którym są przechowywane, ma odpowiednie warunki, nie jest zbyt wilgotne, lub zbyt suche, co negatywnie wpływa na tusz i papier, z którego są one wykonane. Dobre klasery do znaczków można rozpoznać po ich budowie, posiadają one czarne strony z przegródkami, wykonane są z mocnego papieru, który bardziej przypomina karton niż papier, przegródki natomiast są foliowe przezroczyste, pozwalają one na wyjmowanie i wkładanie znaczków. Coraz częściej producenci decydują się na druk tematycznych klaserów, które przeznaczone są do znaczków określonego rodzaju np. znaczki o tematyce zwierzęcej, sportowej etc. Takie klasery pozwalają na uporządkowanie swojej kolekcji, a także, na układanie znaczków całymi seriami. Niektóre natomiast przeznaczone są do poszczególnych roczników, nadruk na okładce mówi, z którego roku znaczki można w nim znaleźć. Wybór sposobu uporządkowania zależy od filatelisty, ale ma on narzędzia, właśnie takie jak klasery, które z pewnością mu to ułatwią. Przy wyborze klaserów należy zwracać uwagę na sposób klejenia przegródek, a także samych stron, a także to, czy klaser ma strony dwustronne z przekładką, czy pojedyncze bez przekładek. Różnica jest kosmetyczna, ale wpływa na komfort oglądania kolekcji.

Zbieranie znaczków pocztowych jest fascynującym hobby, które wymaga cierpliwości, a także dobrego zorganizowania. Pomóc w organizacji mogą odpowiednie klasery, które będą uniwersalne, podzielone tematycznie lub rocznikowo. W zależności od potrzeb każdy znajdzie rozwiązanie, które będzie dla niego optymalne. Ważne jest, by klaser przede wszystkim prawidłowo zabezpieczał kolekcję przed zniszczeniem i warunkami takimi jak wilgoć.