Zatrudnianie pracowników z innych krajów

Zatrudnianie pracowników z innych krajów

12 kwietnia 2020 Usługi / Produkcja 0

Nie da się ukryć, że w naszym kraju ostatnimi czasy brakuje rąk do pracy. W dużym stopniu wynika to stąd, że Polacy wyjeżdżają by podejmować prace poza granicami kraju. Każdego dnia nasz kraj opuszczają tysiące osób, którzy planują wyjechać i podjąć pracę w firmach niemieckich czy holenderskich. Z racji tego, polscy przedsiębiorcy muszą poszukiwać pracowników w innych krajach. Bardzo często do Polski przyjeżdżają obywatele Ukrainy. 

Legalna rekrutacja Ukraińców 

zatrudnienie pracownika z ukrainyZarobki w naszym kraju często nie są na takim poziomie by Polacy byli w pełni zadowoleni. Od kiedy w 2011 roku w Europie otworzył się rynek pracy dla Polaków to mnóstwo osób postanowiło wyjechać. Niektórzy wyjeżdżają by podejmować za granicą pracę tymczasową a inni wyjeżdżają na stałe. W związku z tym w polskich firmach powstaje luka, którą przedsiębiorcy muszą przecież wypełnić by zapewnić ciągłość w poprawnym funkcjonowaniu firmy. Taka luka bardzo często wypełniana jest przez pracowników pochodzących z poza granic naszego kraju. Dużym zainteresowaniem cieszy się chociażby kwestia jaką jest zatrudnienie pracownika z Ukrainy. Od dłuższego czasu takie zatrudnianie jest znacznie łatwiejsze. Polskie prawo zmieniło się na korzyść pracodawców oraz samych pracowników. Żeby zatrudnić pracownika z Ukrainy konieczne jest wystawienie oświadczenia dotyczącego tego, że taka osoba na pewno zostanie u nas zatrudniona. Taki dokument będzie upoważniał naszego przyszłego pracownika do wjechania na terytorium naszego kraju i podjęcia legalnej pracy. Ukraińcy są obecnie zaliczani do jednej z największych grup obcokrajowców pracujących w Polsce. Oprócz nich przyjeżdżają do Polski również obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdawii czy Litwy. W ostatnich miesiącach wzrosła też w Polsce liczba obcokrajowców z krajów azjatyckich. Ukraińcy jednak w Polsce odnajdują się najłatwiej. Ważne jest również to, że język ukraiński jest w pewnym stopniu podobny do języka polskiego więc komunikacja między pracownikami ukraińskimi a polskimi jest znacznie łatwiejsza. 

Ogólnie rzecz biorąc zatrudnianie Ukraińców nie jest już bardzo dużym problemem. Polski rząd wie jakie problemy pojawiają się w przedsiębiorstwach i dlatego możliwe jest zatrudnianie obcokrajowców bez dużych komplikacji i załatwień odpowiednich zezwoleń. Jeśli czujemy, że nie poradzimy sobie z formalnościami to zawsze możemy zwrócić się o wsparcie do Urzędów Pracy. W Polsce działają również agencje pracy, które mogą w dużym stopniu pomagać nam w zatrudnianiu osób pochodzących z innych krajów.