Zalety elektrokoagulatora dentystycznego

Zalety elektrokoagulatora dentystycznego

5 kwietnia 2020 Urządzenia / Maszyny 0

Gabinety stomatologiczne na to miejsca, w których znajdować się muszą urządzenia specjalistyczne umożliwiające przeprowadzanie nawet skomplikowanych zabiegów. Jednym z nich jest elektrokoagulator. Inaczej nazywany skalpelem elektrycznym pozwala na przeprowadzanie wymagających dużej precyzji działań. Poza stosunkowo łatwym użyciem posiada on także wiele zalet związanych ze sposobem, w jaki funkcjonuje. Można nim bowiem nie tylko nacinać tkanka, ale także tamować krwawienia. Dlatego chętnie wykorzystywany jest podczas wielu zabiegów.

Wykorzystanie elektrokoagulatorów w stomatologii

elektrokoagulator dentystycznyZe względu na konieczność bardzo precyzyjnego wykonywania zabiegów stomatologicznych, narzędzia wykorzystywane w tym celu często są tymi samymi, które zobaczyć można na salach chirurgicznych, podobnie jest w przypadku narzędzia, jakim jest elektrokoagulator dentystyczny. Pierwszy raz wykorzystany został właśnie podczas działań chirurgów. Ze względu na skuteczność i niezwykłą precyzję działania zaczęto go także wykorzystywać w stomatologii, a także między innymi w medycynie estetycznej. Zalet jego używania jest bardzo wiele. Przede wszystkim związane są one z jego podstawowym działaniem, jakim jest wykorzystanie prądu elektrycznego do koagulacji białek. Dzięki temu można skutecznie nacinać tkankę bez obaw o spowodowanie nadmiernego krwawienia. Jeżeli natomiast wystąpi ono podczas używania innego urządzenia, można w bardzo łatwy i szybki sposób zamknąć naczynia krwionośne właśnie elektrokoagulatorem. Dlatego też nóż chirurgiczny, jak nazywany jest to urządzenie, wykorzystywany jest do ekstrakcji zębów, zabiegów plastyki dziąseł i korekty wędzidełek. Odpowiednia budowa wymiennych końcówek z elektrodami zapewnia wygodę obsługi urządzenia podczas wykonywania działań w obrębie całej jamy ustnej. Są one ukształtowane w różny sposób, co umożliwia dosięgnięcie nawet zębów trzonowych pod kątem. Każda końcówka jest jednorazowa, aby zwiększyć higienę i zadbać o bezpieczeństwo pacjentów. elektrokoagulator posiadają także zazwyczaj dwa różne sposoby uruchamiania, z nich to włączenia urządzenia na głównym panelu, drugi to natomiast przełącznik nożny lub ręczny w uchwycie do elektrody.

Każdy gabinet dentystyczny wymaga wyposażenia w odpowiednie narzędzia, dzięki którym można bezpiecznie przeprowadzać wszystkie zabiegi. Dlatego też niemal obowiązkowy jest elektrokoagulator. Urządzenie to pozwala na bardzo precyzyjne przeprowadzanie działań w obrębie całej jamy ustnej. Wykorzystywane jest niemal wszystkich rodzajach ekstrakcji zębów, a także zabiegów plastyki dziąseł czy wędzidełek. Jego budowa jest ergonomiczna i pozwala na komfortowe użytkowanie.