Żakard – cechy charakterystyczne

Żakard – cechy charakterystyczne

18 lipca 2021 Sklepy internetowe 0

 

Charakterystyczną cechą tkanin zwanych żakardami jest klasyfikacja nie według składu lub wzoru, ale według specjalnego tkania nici. Unikalny splot nici pozwala na tworzenie na płótnie niezwykłych, powtarzających się skomplikowanych wzorów, które są równie piękne po obu stronach płótna. Tkaniny żakardowe mogą być wykonane z różnych przędz. Tak jak poprzednio szczególną wartość mają tkaniny wykonane z włókien naturalnych.

Co wiemy o tkaninach żakardowych?

piękne tkaniny - żakardPopularne są również tkaniny syntetyczne służące do szycia designerskich strojów i elementów wyposażenia wnętrz. Technologia przeplatania nici pozwala na tworzenie obszernych, wielokolorowych wzorów. Proces tworzenia tkaniny jest dość pracochłonny i wymaga szczególnej uwagi. Do tworzenia skomplikowanych wzorów można użyć ponad stu nici w różnych kolorach. Różnicą między żakardem a innymi rodzajami tkanin jest zwiększona wytrzymałość i trwałość. Specjalny splot nici pozwala na tworzenie szczególnie wytrzymałych tkanin, które przez długi czas zachowują swój pierwotny wygląd. To godne uwagi, ale technologia tkania pozostała niezmieniona do dziś. Bardzo dużo zalet posiadają te piękne tkaniny – Żakard jest bardzo trwały. Przeplatanie się nici w połączeniu z ich skręcaniem tworzy wytrzymałą tkaninę, dzięki czemu wyroby żakardowe są trwałe i mogą służyć przez kilkanaście lat. Jasność koloru uzyskuje się specjalną metodą barwienia reaktywnego, co oznacza, że ​​tkanina zachowa świeżość barwników nawet po wielokrotnym praniu. Tkaniny żakardowe są odporne na ścieranie, szczególną odporność na ścieranie uzyskuje się również dzięki unikalnej technice tkania nici, dzięki czemu wyroby żakardowe mogą pozostać nienaruszone przez wiele lat. Tkaniny żakardowe ze względu na swoją trwałość nie są kapryśne w pielęgnacji, dlatego szczęśliwi posiadacze tekstyliów z tych tkanin mogą nie martwić się zakupem dodatkowych produktów pielęgnacyjnych. Piękny wygląd produktu utrzymuje się przez wiele lat, a szlachetne wzory nigdy nie wychodzą z mody, dlatego produkty z tkanin żakardowych będą modne zawsze.

Kupując produkt z tej tkaniny mamy pewność, że nie wyjdzie z mody, a zawsze będzie uosabiał nienaganny gust i wyrafinowanie. Tkaniny żakardowe produkowane są z różnych włókien. Różnorodność przędz umożliwia produkcję tkanin z włókien naturalnych, syntetycznych lub mieszanych. Gęstość i grubość tkaniny zależy od grubości nici, dlatego tkaniny żakardowe mogą być przewiewne jak jedwab lub gęste jak gobelin. Większość tkaniny wykonana jest w wersji kolorowej. Wyjątkowość tkania pozwala na tworzenie wielokolorowych wzorów, z półcieniami i trójwymiarowym obrazem.