Zabiegi rehabilitacyjne pomagają w silnych bólach kręgosłupa

Zabiegi rehabilitacyjne pomagają w silnych bólach kręgosłupa

26 maja 2020 Sport i zdrowie 0

Wiele osób w obecnych czasach zmaga się z dolegliwościami, które dotyczą kręgosłupa. Często ból jest na tyle uciążliwy, że niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie, wiele osób musi zrezygnować z wykonywanej pracy, a dolegliwości uniemożliwiają odpoczynek. Przyczynami takiego stanu rzeczy są zazwyczaj przeciążenia kręgosłupa, urazy, ucisk rdzenia kręgowego przez krążki międzykręgowe, a także zapalenie i nowotwory. Ból kręgosłupa jest częstym objawem, który dotyka nawet młode osoby. W wielu przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie oraz właściwie dobrane zabiegi.

Rehabilitacja kręgosłupa łagodzi dolegliwości bólowe

silny ból kręgosłupa - rehabilitacjaWiele osób sięga po różnego rodzaju tabletki przeciwbólowe, a także maści rozgrzewające, które jednak nie zawsze przynoszą pozytywne rezultaty, działają miejscowo, nie likwidując źródła problemu. Konieczna często okazuje się wizyta u lekarza, który pomoże pacjentom, gdy męczy ich silny ból kręgosłupa – rehabilitacja jest zawsze indywidualnie dobrana do każdego pacjenta, a najczęściej obejmuje odpowiednie ćwiczenia, które wykonywane są pod okiem doświadczonego specjalisty. Fizjoterapeuta dba, by gimnastyka była odpowiednio dostosowana do rodzaju problemu, wykonuje także różnego rodzaju masaże, których zadaniem jest rozluźnienie napiętych mięśni. Ogromną rolę w rehabilitacji kręgosłupa odgrywa także fizykoterapia. Najczęściej wykorzystuje się wówczas ultradźwięki i elektroterapię oraz krioterapię, czyli leczenie zimnem. Często ulgę w bólu przynosi także pole magnetyczne oraz laser. Wszelkie te zabiegi działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosowane są w przypadku leczenia przewlekłych bóli kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, dzięki czemu mięśnie zostają pobudzone i lepiej ukrwione. Wiele zabiegów, odpowiednie ćwiczenia oraz fizykoterapia przynoszą pożądane rezultaty, jednak należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie poddawać się tego typu zabiegom. Ogromnie pomocna jest także profilaktyka. Warto zatem nie obciążać kręgosłupa, dbać o prawidłową postawę, unikać dźwigania ciężarów.

Wskazana jest także właściwa porcja ruchu, a także regularne ćwiczenia. Gimnastyka ma za zadanie wzmocnić mięśnie, umożliwić trzymanie wyprostowanej sylwetki. Tego typu postępowanie jest doskonałym sposobem na zapobieganie bólom kręgosłupa. W przypadku pojawienia się tego problemu konieczne jest zasięgnięcie specjalistycznej pomocy, gdyż samodzielne poradzenie sobie z tym schorzeniem często okazuje się niemożliwe. Bóle kręgosłupa są częstym schorzeniem także u osób, które uprawiają wyczynowo sporty, dlatego ważne jest, by dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości i nie przeciążać układu mięśniowo-szkieletowego.