Zabezpieczenie posadzek przed działaniem wody

Zabezpieczenie posadzek przed działaniem wody

27 kwietnia 2020 Budownictwo i dom 0

Izolacja wodochronna, nazywana potocznie hydroizolacją służy do zabezpieczenia elementów budynku lub budowli przed wpływem wilgoci związanej przede wszystkim z wodą gruntową. Izolacje przeciwwilgociowe występują także w pomieszczeniach, w których z racji pełnionej przez nie funkcji, występuje większa możliwość zalania wodą ścian lub posadzki, na przykład łazienki, kuchnie w restauracjach, pomieszczenia technologiczne w zakładach przemysłowych o mokrych procesach produkcji lub o wymogach częstego zmywania wodą posadzek i ścian itp. Są to tak zwane pomieszczenia mokre.

Skuteczna hydroizolacja w pomieszczeniach mokrych

mata do hydroizolacjiOdpowiednio dobrana hydroizolacja pozwala skutecznie zabezpieczyć konstrukcję przed negatywnymi skutkami działania wody na tarasach, balkonach i w łazienkach. Najpopularniejszym produktem przeznaczonym do tego typu prac jest mata do hydroizolacji. Jej główne atuty to uniwersalne zastosowanie, elastyczność oraz dodatkowo kompensacja naprężeń występujących w podłożu. Jej głównym zadaniem jest hydroizolacja powierzchni podłogowych oraz ścian. Bez problemu łączy się z innymi materiałami uszczelniającymi umieszczonymi pod płytkami takimi jak zawiesina polimerowa czy żywica reaktywna, tworząc tym samym skuteczną ochronę posadzki. Uszczelniająca mata do hydroizolacji wykonana jest z włókien poliestrowych. Jest całkowicie wodoodporna. Włókna te są wytrzymałe na rozdarcia oraz elastyczne. Materiał ten nie starzeje się, co oznacza, że nie traci swoich właściwości nawet po wielu latach użytkowania. Zaletą hydroizolacji wykonanej z maty uszczelniającej jest nie tylko jej uniwersalne zastosowanie w różnych obszarach. W odróżnieniu od mineralnych zapraw uszczelniających, matę do hydroizolacji układa się w jednym cyklu roboczym. Dodatkowo jest to rozwiązanie, które w odróżnieniu od zapraw nie budzi wątpliwości co do wymaganej grubości oraz czasu wiązania. Dzięki macie uszczelniającej w pomieszczeniach mokrych płytki na podłodze i ścianach, prysznice oraz zabudowa wanny nie będą niszczone przez wilgoć, która negatywnie wpływa nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale także na nasze zdrowie.

Podsumowując, uszczelniająca mata do hydroizolacji używana jest do zabezpieczania ścian i posadzek przed oddziaływaniem wilgoci oraz wody. Przeznaczona jest do stosowania pod okładziny wykonane z płytek ceramicznych lub kamiennych. Szczególnie sprawdza się w okolicach prysznica i umywalek, czyli w miejscach, które mogą być szczególnie narażone na działanie wody. Matę uszczelniającą można również stosować na tarasach i balkonach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie jest ona wrażliwa na mróz i promieniowanie UV.