Wytrzymałe opaski elektryczne

Wytrzymałe opaski elektryczne

11 marca 2020 Usługi / Produkcja 0

 

Opaska zaciskowa doczekała się wielu synonimów: trytytka, trytka, ziperek lub zip. Została wynaleziona w 1958 roku przez firmę Thomas & Betts. Początkowo była wykorzystywana do układania kabli w samolotach – wówczas była produkowana z metalu. Później materiał ten zmieniono na nylon. Budowa opaski jest bardzo prosta. Zwężony koniec pokryty jest zębatką, natomiast z drugiej strony główkę. Taśmę przewleka się przez tę główkę, tworząc prostą, ale mocna pętlę. Nadmiar taśmy jest odcinany.

Zastosowanie i rodzaje opasek elektrycznych

opaski elektryczneTradycyjnie, opaski elektryczne, stosuje się do spinania kabli w większe wiązki. Na zewnątrz używa się opasek odpornych na czynniki pogodowe. Mogą być wykonane z poliamidu modyfikowanego węglanem, który zabezpiecza materiał przed niszczeniem w wyniku działania promieni UV. Stosuje się je również do mocowania kołpaków w samochodach. Aby zabezpieczyć się przed zgubieniem kołpaka wystarczy zastosować zwykłą lub specjalnie do tego zaprojektowaną opaskę. W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym  do produkcji opasek wykorzystuje się polimery z tlenkami metali, na przykład żelaza. Dzięki temu są łatwo wykrywalne na skanach rentgenowskich i przez wykrywacze metalu. W przemyśle spożywczym opaski stosuje się do przytwierdzania etykiet do worków i kartonów. Wykrywalne opaski minimalizują ryzyko zanieczyszczenia nimi produktów, gdyby opaski przypadkowo zmieszały się z produktami sprzęt kontrolny jest w stanie szybko je wykryć. Kolorowe opaski kablowe są używane do plombowania zamknięć. Dzięki nim mam pewność, że nikt przed nami nie otwierał danego produktu. Opaski stosuje się do oznaczeń przedmiotów, np. przewożonych towarów lub przewodów hydraulicznych. W tym celu stosuje się trytytki w różnych kolorach. Poza tym wyróżniamy kilka rodzai opasek: opaska zaciskowa szczękowa – najczęściej wykonana z trwałej stali; opaska zaciskowa otwieralna – jej konstrukcja pozwala na ponowne otwarcie i użycie więcej niż jeden raz; opaska zaciskowa ślimakowa – składa się ona z metalowej obręczy z drobna perforacją na powierzchni, oba końce opaski są skręcane przy pomocy śruby.

Opaski stosuje się podczas drobnych napraw i mocowania sprzętu. Te małe akcesoria mają wiele zastosowań. Samoczynne rozpięcie obejmy jest niemożliwe. Rozpięcie równa się z jej uszkodzeniem – można ją rozciąć lub delikatnie podważyć małym narzędziem. Jeśli uda się nam ją otworzyć tym samym nie powodując uszkodzeń to możemy ją ponownie użyć. Niektórzy producenci oferują opaski wielokrotnego użytku ze specjalną dźwignią do otwierania zapadki.