Wykorzystanie szakli w budownictwie i transporcie

Wykorzystanie szakli w budownictwie i transporcie

27 lutego 2020 Przemysł / Produkcja 0

W przypadku przedsiębiorstw budowlanych i transportowych solidne zabezpieczenie ładunku jest podstawą. Stosując odpowiednie elementy mocujące, można w łatwy sposób uniknąć uszkodzeń zarówno przenoszonego lub przewożonego elementu, jak i zniwelować zagrożenie zdrowia i życia osób znajdujących się w jego pobliżu. W tym celu używa się nie tylko profesjonalnych łańcuchów, lin i zawiesi, ale przede wszystkim szakli, które pozawalają na stabilne przytwierdzenie ich do ładunku, lub zabezpieczenie go na przyczepie.

Szakle jako najważniejszy element systemu mocowania

szakle do linFirmy budowlane, dla których nieodłączną część działalności stanowi przenoszenie wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych, muszą zapewnić ich odpowiednie zabezpieczenie. To samo tyczy się przedsiębiorstw transportowych. Dlatego też powszechnie używane są szakle do lin i łańcuchów, które stanowią najważniejszy element systemu mocowania ładunku. Są to specjalistyczne zaczepy, których działanie można przyrównać do popularnych karabińczyków. Najpowszechniej stosuje się dwa typy, które różnią się elementami zabezpieczającymi. Pierwszy opiera się na działaniu mechanizmu sprężynowemu, który zamyka obwód i pozwala na szybkie założenie szakli w wybranym miejscu. Stosowany jest zazwyczaj do przenoszenia ładunków, gdyż przy użyciu go w przypadku elementów transportowanych na większe odległości, które wywierają stałe obciążenie na mocowaniu, byłby problematyczny do wypięcia. Drugi typ wykorzystuje śruby o szerokim przekroju. Szakle takie wykorzystuje się chętnie w zabezpieczaniu wielkogabarytowych ładunków o bardzo dużej wadze. Śruby nie są podatne na łatwe uszkodzenie, nie posiadają też mechanizmu, który z czasem traci skuteczność. W zależności od grubości lin lub łańcuchów, na rynku dostępne są szakle o różnej grubości i kształcie, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pamiętać też należy o wyborze produktów, które są zgodne z obowiązującymi standardami, które gwarantują wytrzymałość i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Firmy transportowe i budowlane muszą szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które obejmują również sposoby mocowania wielkogabarytowych i ciężkich ładunków, jak kontenery czy elementy konstrukcyjne. W tym celu powszechnie wykorzystuje się szakle. Są to niewielkie elementy umożliwiające bezpieczne doczepienie lin lub łańcuchów do przenoszonych, lub transportowanych towarów. Najczęściej stosowane są takie, których mechanizm zamykający obwód wykorzystuje sprężynę lub śrubę.