Wydajne panele fotowoltaiczne

Wydajne panele fotowoltaiczne

27 września 2020 Technologia i informatyka 0

Prąd można pozyskiwać na wiele różnych sposobów. Obecnie możliwości z tym związanych jest całe mnóstwo. Większość przypadków związanych z pozyskiwaniem prądu w Polsce opiera się o konwertowanie energii mechanicznej w energię elektryczną. Nie mamy w naszym kraju dostępu do elektrowni atomowych więc energia najczęściej produkowana jest w elektrowniach cieplnych. Jednak jeśli tylko chcemy to bez większych problemów możemy samodzielnie energię elektryczną produkować. 

Nowoczesne panele słoneczne 

monokrystaliczne moduły fotowoltaiczneNieodnawialne źródła energii w bardzo dużym tempie się kurczą. W przypadku produkowania prądu jest tak, że do produkcji wykorzystywany jest węgiel. Za kilkadziesiąt lat zasoby węgla się skończą i wówczas będziemy zmuszeni do tego aby produkować prąd inaczej. Obecnie również coraz częściej sięga się po alternatywne rozwiązania. Do najbardziej popularnych metod pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł zaliczyć można fotowoltaikę. Najważniejszymi elementami takich instalacji są oczywiście panele fotowoltaiczne, które często nazywane są również panelami słonecznymi. Wśród tych urządzeń można znaleźć panele o mniejszej lub większej wydajności. Na chwilę obecną najbardziej wydajne są monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne. Wyróżniają się one już nawet samym wyglądem. Kolor takich paneli jest ciemny. W większości przypadków takie panele są po prostu czarne lub też granatowe w ciemnym odcieniu. Produkcja prądu w przypadku takich paneli odbywa się poprzez wybijanie elektronów z płytek krzemowych, które znajdują się wewnątrz obudowy. Fotony uderzając w płytkę krzemową powodują, że dochodzi do wytworzenia się potencjału za płytką. W efekcie produkowany jest prąd. Warto jednak zauważyć, że produkowany w ten sposób prąd jest prądem stałym. Urządzenia jakie wykorzystywane są w naszych domach korzystają z prądu zmiennego. W związku z tym bardzo ważne jest to aby przetwarzać prąd stały generowany przez fotowoltaikę w prąd zmienny. Można zrobić to za pośrednictwem inwertera, który często określany jest również mianem falownika. 

Ogólnie rzecz biorąc panele monokrystaliczne to rozwiązania naprawdę bardzo fajne jeśli zależy nam na efektywnej i dodatkowo oczywiście darmowej produkcji prądu. W takie rozwiązania jakimi jest fotowoltaika inwestują zarówno osoby prywatne jak i właściciele przedsiębiorstw. W domach można zredukować koszty energii elektrycznej nawet do zera. Co ciekawe obecnie możliwe jest również odsprzedawanie nadwyżki prądu jaki został wyprodukowany w naszych domach przez panele słoneczne.