Wybrane typy zamiatarek samojezdnych

Wybrane typy zamiatarek samojezdnych

25 marca 2021 Usługi / Produkcja 0

Jako pracownica firmy sprzątającej mam dość często okazję używać zamiatarek samojezdnych. Uwielbiam te urządzenia, ponieważ dzięki nim moja praca jest znacznie przyjemniejsza, a przy tym o wiele efektywniejsza. Cieszę się, kiedy prowadzę pojazd sprzątający, ponieważ nie wymaga to ode mnie schylania się oraz moczenia rąk, a jedynie skupienia. Sama korzystam z zamiatarek w budynkach użyteczności publicznej, przeważnie w galeriach handlowych, jednak wiele z takich urządzeń zajmuje się także sprzątaniem ulic.

Różne modele zamiatarek

zamiatarki samojezdnePodstawowy podział samojezdnych pojazdów sprzątających sprowadza się do korzystania z nich w budynkach lub na zewnątrz. Te drugie są zazwyczaj dostosowane do dłuższej i trudniejszej pracy, na przykład zbierania pyłu ulicznego, a w związku z tym posiadają solidne silniki, nie zaś jedynie zasilanie akumulatorowe. Oczywiście zamiatarki, podobnie jak każdy inny pojazd, mogą być napędzane w różny sposób i potrzebować odmiennych typów paliwa. Najczęściej urządzania czyszczące ulice to maszyny tankujące benzynę, jednak nie brakuje także modeli na gaz, a nawet z silnikami diesla. Wybór dobrej zamiatarki nie zależy jednak tylko o tego, w jaki sposób jest ona napędzana. Dla mnie jako pracownika używającego takiego sprzętu istotna jest maksymalna powierzchnia czyszczenia, a ta może się wahać od 50 do nawet 180 cm. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy zamiatarki samojezdne, w które chcemy zainwestować, posiadają szczotki boczne, ponieważ taki dodatek znacząco usprawnia pracę, szczególnie w przypadku sprzątania nawierzchni dróg. Uliczne pojazdy sprzątające potrafią zbierać zarówno większe śmieci, jak i pył. Ponieważ poruszają się po drogach, muszą posiadać odpowiednie oświetlenie (światła przednie oraz ostrzegawcze), oznaczenia oraz sygnał cofania. Dodatkowo bardzo często mają gumowy zderzak, który chroni je przed uszkodzeniami. Wszystkie wersje z silnikami CS 800 H, a zatem o zapłonie iskrowym mają kompletną instalacją hydrauliczną, co wpływa na ich lepszą wydajność zwłaszcza w przypadku walki z silnymi zabrudzeniami.

Pojazdy sprzątające mogą się znacząco od siebie różnić, np. sposobami ich prowadzenia, rodzajem silnika, ilością szczotek, jednak wszystkie łączy ogólna idea, jaką jest usprawnianie pracy osobom zajmującym się czyszczeniem powierzchni płaskich. Oczywiście, kupując zamiatarkę, należy zainteresować się tym, do czego konkretne będzie używana. Część maszyn jest bowiem dostosowana do czyszczenia powierzchni pomieszczeń użyteczności publicznej do 10 000 metrów kwadratowych, inne zaś nadają się jedynie do pracy na zewnątrz.