Wybór świetlówek do akwarium

Wybór świetlówek do akwarium

4 marca 2020 koty i inne 0

Prawidłowe oświetlenie akwarium jest jednym z niezbędnych warunków do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest ważne nie tylko dla znajdujących się w nim stworzeń, ale także dla roślin, które są nieodłączną częścią większości zbiorników, stanowiąc także ich element dekoracyjny. Jego wybór powinien więc być poprzedzony odpowiednim rozpoznaniem tematu, które pozwoli na zakup właściwych źródeł światła. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp przeznaczonych dla akwarystów, co umożliwia ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

Czym kierować się podczas wyboru świetlówek?

świetlówki t8 do akwariumJedną z najistotniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakładania akwarium, jest zamontowanie w nim odpowiedniego oświetlenia. Jego dobór musi odbyć się po wcześniejszym rozpoznaniu rynku i zasięgnięciu porady osób specjalizujących się w akwarystyce. Pozwoli to stwierdzić, czy sprawdzą się na przykład świetlówki t8 do akwarium, czy też takie o zupełnie innej mocy. Ten rodzaj oświetlenia jest najczęściej stosowany, ze względu na odpowiednią jasność emitowanego światła. W zależności od modelu są też stosunkowo tanie, a rozwijający się rynek sprawia, że producenci prześcigają się w nowych projektach. Z powodzeniem można więc już kupić świetlówki led. Nie tylko są bardzo tanie, ale pozwalają też na ich użytkowanie przez bardzo długi czas. Żywotność takich diod jest o wiele większa niż innych źródeł światła. Dobór powinien nastąpić po dokładnym wymierzeniu zbiornika, a także określeniu tego, jaka liczba roślin się w nim znajdzie. Aby rozwijały się one poprawnie, tak samo jak zwierzęta, potrzebują odpowiedniej dawki promieniowania o odpowiedniej barwie. Pozwala to na przeprowadzenie procesów takich jak fotosynteza, a u fauny, wybarwiania się. Świetlówka musi emitować go tyle, aby docierało ono do wszystkich roślin, nawet tych znajdujących się blisko dna. Pamiętać jednak należy, że zwierzęta muszą mieć zapewnione ciemne miejsca, w których mogą się schować, gdy poczują się zagrożone lub będą chciały odpocząć.

Świetlówki w akwarium są powszechnie stosowanym rodzajem jego doświetlania. Właściwy dobór ich mocy zapewnia prawidłowy rozwój flory i fauny w zbiorniku. Odpowiednia ilość światła pozwala na przeprowadzenie syntezy, a także podkreśla wybarwianie się zwierząt. Wylicza się ja, znając dokładne rozmiary i pojemność zbiornika, a także liczbę roślin konkretnych gatunków, które się w nim znajdą. Pamiętać należy o tym, że światło powinno docierać do każdego egzemplarza, jednak zbiornik potrzebuje miejsc zaciemnionych, w których mogą schować się ryby.