Wybór odpowiednich kurtyn dymowych

Wybór odpowiednich kurtyn dymowych

20 marca 2021 Bezpieczeństwo 0

Kurtyny dymowe stosowane są w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się dymu oraz gazu w obiektach o dużej powierzchni, takich jak hale przemysłowe, centra handlowe, obiekty użyteczności publicznej, atria czy magazyny. Kurtyny, poprzez dzielenie pomieszczeń na strefy, umożliwiają kontrolowanie rozprzestrzeniania się zadymienia. Jakie modele kutyn dymowych dostępne są na rynku i jakie warto wybierać do poszczególnych rodzajów obiektów w celu najbardziej skutecznej ochrony?

Zalety zastosowania kurtyn dymowych

rolowane kurtyny dymoweStosowanie kurtyn dymowych w większych obiektach umożliwia wydzielenie stref gromadzenia się dymu, jak również stref wolnych od zadymienia, co umożliwia sprawniejszą i skuteczniejszą ewakuacje. Kurtyny dymowe wykonywane z niepalnych włókien szklanych wykazują znaczną skuteczność nawet w temperaturze 600 stopni Celsjusza. Istotne jest także spełnianie przez takie produkty odpowiednich norm jakościowych. Dodatkowo w niektórych typach budynków systemy oddymiania oraz odprowadzania ciepła mogą się okazać bezskuteczne bez jednoczesnego zastosowania kurtyn dymowych. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kurtyn, spośród których wyróżnia się dwa ich rodzaje, czyli kurtyny stałe oraz automatyczne. Warto zdecydować się na rolowane kurtyny dymowe. W przypadku kurtyn stałych następuje wydzielenie stref dymowych zgodnie z przyjętymi do projektów normami.  Ich opadanie powinno następować co najmniej do wysokości pierwotnie ustalonej warstwy dymu. W przypadku, kiedy ze względu na czynniki techniczne, architektoniczne albo estetyczne nie jest to możliwe, w takim wypadku korzysta się z kurtyn automatycznych. W przypadku wystąpienia pożaru kurtyny automatyczne rozwijają się na określoną wysokość, aby stworzyć strefę dymową. Zarówno systemy stałe, jak i automatyczne mogą tworzyć dowolnie długie elementy ochronne. W przypadku kurtyn stałych możliwe jest także łatwe realizowanie przejść dla innych instalacji, natomiast w przypadku automatycznych dopasowanie do estetyki danego wnętrza. Listwy maskujące są wykonywane w różnej kolorystyce, co umożliwia idealne wkomponowanie do wnętrza.

Reasumując, kurtyny dymowe są bardzo skutecznym sposobem walki z pożarem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w danych dużych obiektach. Takie rozwiązania umożliwiają znacznie skuteczniejszą ewakuację osób bez ryzyka wdychania dużej ilości dymu oraz gazów powstałych w czasie pożaru. Do dyspozycji klientów są zróżnicowane rodzaje produktów, które mogą być dopasowane indywidualnie do rodzaju obiektu, w zależności czy jest to hala magazynowa, obiekt handlowy czy obiekt użyteczności publicznej.