Wybór kijków do nordic walking

Wybór kijków do nordic walking

31 maja 2019 Sport i zdrowie 0

W młodości każdy z nas mógł biegać i skakać bez umiaru, jednak na starość już nie każdy może czuć się na tyle swobodnie. Osoby po pięćdziesiątce zaczynają się coraz częściej skarżyć na dolegliwości bólowe w stawach, a czasem nawet w mięśniach. Niewiele osób regularnie uprawia jakiś sport, a to by mogło niejednemu z nas pomóc. Nawet podczas spaceru spalamy kalorie i dotleniamy swój organizm, więc warto wykonywać nawet najprostsze ćwiczenia.

Wybór bucików do kijków nordic walking

buciki do kijkówLekarze zalecają każdemu z nas przynajmniej umiarkowany, codzienny ruch. Może to być gimnastyka, spacer z psem, czy nawet bieganie. Nie musimy chodzić na siłownię, aby zwiększyć swoją wydolność oddechową, poprawić krążenie, czy wzmocnić mięsień sercowy. Nawet powolne spacerowanie może nam pomóc, jeżeli będzie konsekwentnie powtarzane. Wiele osób decyduje się na dość nowy sport w naszym kraju, czyli nordic walking. W największym skrócie, jest to chodzenie polegające na zaangażowaniu rąk. W trakcie takiego chodzenia z kijkami, pracuje aż dziewięćdziesiąt procent naszych mięśni. Tempo chodzenia może być różne, zależne od naszej kondycji i możliwości zdrowotnych. Jest to dość tani sport, gdyż jedyne co potrzebujemy, to kije i buciki do kijków. Obuwie i strój są kwestią indywidualną, choć dobrze jest mieć wygodne obuwie i przewiewną odzież. Same kijki mogą się szybko zniszczyć, dlatego trzeba do nich dokupić specjalne buciki, nakładane na ich koniec w celu zwiększenia przyczepności do podłoża i zabezpieczenia kijków przed ścieraniem. Są one wykonane z wytrzymałej gumy, która świetnie się sprawdza na prostej i nierównej nawierzchni. Posiadają specjalnie ścięty pod kątem spód, na którym znajdują się wypustki, lub specjalne mini raki, które ułatwiają odpychanie się. Kijki powinny być dobrane do naszego wzrostu. Najlepiej kiedy stojąc wyprostowanym, mamy je na wysokości brzucha. Buciki wystarczy zmieniać raz na kilka miesięcy przy intensywnym korzystaniu z kijków. Jeżeli używamy ich sporadycznie, to wystarczą nam nawet na kilka lat.

Cena bucików nie jest wysoka, bo za parę będziemy musieli zapłacić niecałe czterdzieści złotych. Dostępne one są w każdym sklepie sportowym, lub hurtowni ze sprzętem sportowym. Dostaniemy modele markowe, albo ich zamienniki w znacznie niższych cenach, ale ich jakość może być wątpliwa. Buciki są idealnie dopasowane di kijków, dzięki czemu nie spadają pod czas chodzenia. Nordic walking to świetna forma aktywności na długie lata dla każdej osoby, która nie chce się zbytnio forsować.