Wskazania do wykorzystania terapii behawioralnej

Wskazania do wykorzystania terapii behawioralnej

14 czerwca 2021 Sport i zdrowie 0

Zaburzenia lękowe, depresja, długotrwale pogorszone samopoczucie to sytuacje, które często utrudniają normalne funkcjonowanie. Warto wówczas znaleźć odpowiednią pomoc, skorzystać z doświadczenia specjalistów, którzy stosują odpowiednie metody terapeutyczne. Dzięki ich działaniom możliwa jest zmiana stylu myślenia, poradzenie sobie z trudnymi emocjami. Jedną z popularniejszych metod jest terapia behawioralna, która jest stosowana w przypadku występowania wielu zaburzeń.

Główne założenia terapii behawioralnej

terapia behawioralna - toruńDzięki niej można w sposób szybki opanować umiejętności umożliwiające zmianę nieprawidłowych zachowań. Pacjenci uczą się wypracowywać właściwe reakcje na sytuację. Ta terapia krótkoterminowa umożliwia osiągnięcie szybkich rezultatów. Sprawdza się z leczeniu zaburzeń psychicznych, problemów emocjonalnych oraz niewłaściwych zachowań. Stosuje się ją u osób z fobiami społecznymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Pomocna okazuje się także w przypadku zaburzeń osobowości, chorobie afektywnej dwubiegunowej. Jest także wykorzystywana w przypadku zaburzeń odżywiania, depresji oraz uzależnień. W wielu problemach natury psychicznej stosowana jest terapia behawioralna – Toruń to miejsce, gdzie wykorzystuje się często tą technikę. Dzięki niej można zmienić sposób myślenia pacjenta, nauczyć go radzić sobie z zaburzeniami. Jest skutecznym sposobem na rozwiązanie wielu problemów natury emocjonalnej. Zmiana niewłaściwego sposobu myślenia oraz niepożądanych zachowań jest ważnym elementem procesu terapeutycznego. Podczas pierwszego spotkania terapeuta zajmuje się diagnozowaniem, a także zrozumieniem problemu pacjenta. Kolejnym krokiem jest opracowanie celu terapii, czasu jej trwania, a także stosowanych metod. Podczas procesu specjalista skupia się na znalezieniu skutecznych sposobów rozwiązywania problemów, dzięki którym można zastąpić niepożądane metody właściwymi zachowaniami. Psychoterapeuta wspólnie z pacjentem analizują zachowania, a także myśli oraz emocje, które im towarzyszą. Dzięki temu pacjent uczy się, jak właściwie radzić sobie w w codziennym życiu. Problemów natury psychicznej nie należy bagatelizować, gdyż znacznie upośledzają jakość życia, utrudniają właściwe funkcjonowanie w codziennym życiu. 

Warto znaleźć odpowiednich specjalistów, którzy właściwie zdiagnozują problem, a także dostosują odpowiednie leczenie. Bardzo pomocna w wielu sytuacjach okazuje się terapia behawioralna, która uczy radzenia sobie z objawami i emocjami, które powodują konkretne zachowania. Należy odwiedzić specjalistę w sytuacji, kiedy występują niepokojące symptomy, gdyż dzięki jego pomocy możemy szybko poradzić sobie z nieprawidłowościami.