Właściwe naświetlenie hal

Właściwe naświetlenie hal

27 stycznia 2019 Przemysł / Produkcja 0

Właściciele potężnych hal produkcyjnych, czy magazynowych muszą zadbać o szereg rzeczy niezbędnych do odpowiedniego prosperowania. Jedną z nich jest właściwe światło na hali, spełniające odpowiednie standardy i wymogi. Ludzie, którzy pracują w takich miejscach, muszą mieć pełną zdolność postrzegania oraz podejmować decyzje w krótkim czasie.

Dobór światła na halę

oświetlenie halOdpowiednie naświetlenie odpowiednio wpływa na pracowników, co sprawia, że ich praca jest szybsza i wydajniejsza. Hale produkcyjne lub magazynowe są duże i wbrew pozorom, łatwo jest ulec jakiemuś nieszczęśliwemu wypadkowi, podczas pracy. Odpowiednie oświetlenie hal, wpływa więc na bezpieczeństwo, podczas wykonywania powierzonych obowiązków. Prócz tego, jak już wspominałem wcześniej, zmniejsza się ryzyko pomyłek i popełnianych błędów. A prócz tego jeżeli uda się dobrze dobrać światła, będziemy również w stanie zaoszczędzić nieco energii i pieniędzy. Jest to więc inwestycja, która w przyszłości może się zwrócić. Należy zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom natężenia oświetlenia, zarówno w miejscu pracy, jak i otoczenia. Nie może być to światło ani za mocne, ani za słabe, zresztą właściwe natężenie opisane jest w przedziale, od 200 do 1500 luksów. Prócz tego należy zadbać o odpowiedni rozstaw lamp. Światło musi być rozprowadzane równomiernie, w polu wzroku pracowników oraz otoczenia. Przy rozstawieniu trzeba też zadbać, aby promienie nie odbijały się od lśniących powierzchni, ponieważ może to dekoncentrować pracowników lub nawet na chwilę ich oślepić. Dobrym wyborem wydaje się tu oświetlenie w sposób liniowy. Prócz niego popularne też jest rozproszenie światła po okręgu, dzięki temu uzyskujemy doskonałe naświetlenie, ale w konkretnym punkcie. W przypadku tego pierwszego, każda linia powinna być blisko siebie, aby dokładnie oświetlić każdy metr i zakątek hali. Najlepiej w takim ustawieniu, spisują się lampy ledowe. Mają one przyjazną dla oka barwę, jednak należy się zdecydować na tą z opisem „ciepła biała”, ponieważ tego typu światła mają naturę widmową, więc należy postarać się o jak najlepsze jej odczucie. Prócz tego to właśnie one pozwalają, na sporą oszczędność w poborze energii. Działają one przez długi czas, a do tego są bezpieczne dla pracowników, ponieważ nie zawierają rtęci, ani ołowiu.

Odpowiedni dobór oświetlenia, jest niezwykle istotny w przypadku prowadzenia hal. Dużo dystrybutorów, w swojej ofercie posiada szeroką game lamp, które idealnie się będą sprawdzać w tej roli. Prócz tego, lampy przemysłowe mają długą, bo aż 5 letnią gwarancję, tak więc te same mogą nam służyć przez wiele lat.