W jaki sposób prezentuje się dobry psycholog?

W jaki sposób prezentuje się dobry psycholog?

3 września 2019 Piękno i zdrowie 0

W życiu zdarzają się różne sytuacje rujnujące nasz stan psychiczny. W związku z tym nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić. Pragniemy z kimś o tym porozmawiać, szukamy pomocy. Myślimy też o wizycie u psychologa. Jednakże zwlekamy, bo mamy obawy, ale niepotrzebnie bo psycholog jest po to, aby właśnie nam pomóc. Jeśli już tak bardzo się obawiamy, to warto powiedzieć o tym, jakie są cechy dobrego psychologa.

Jaki powinien być dobry psycholog?

dobry psycholog - PoznańKażdy psychoterapeuta powinien mieć umiejętność wzbudzenia zaufania w swoim pacjencie. Dzięki temu będzie w stanie pacjent otworzyć się przed problemami. W tym celu istotna jest umiejętność okazania zrozumienia, ciepła, a także komunikatywność wraz z umiejętnością przekazywania wiedzy na nurtujące nas tematy. Dobry psycholog – Poznań na samym początku mówi o konkretach Wstępnie rozpoznaje cele, a potem wraz z pacjentem wspólnie podejmuje cele tej terapii. Będzie on w stanie wtedy dobrze dobrać metody działania psychologicznego. Uświadamia pacjenta o terminach oraz o kosztach. Psycholog powinien tez być pewny siebie, co będzie istotne dla pacjenta, ponieważ dzięki temu można poczuć się objętym opieką. Będziemy wówczas całkowicie pewni, że to, co osiągamy poprzez psychoterapię jest dobre. Psychoterapeuta jest skuteczny. Jeśli po wyjściu z gabinetu czujemy się lepiej, bardziej podbudowani oraz świadomi, wówczas zdajmy sobie sprawę, że to, co się dzieje jest skuteczne. Przy okazji na każdej wizycie psycholog zawsze pyta o stan zdrowia oraz o to, jak się czujemy. Jeśli jest coś nie tak, wówczas skutecznie to omawiamy. Psychoterapeuta powinien też indywidualnie podchodzić do każdego pacjenta kierując się moralnymi zasadami. Psycholog powinien ponadto mieć poszanowanie dla drugiego człowieka, który przejawia inne poglądy. Musi być otwarty na różne społeczności i kultury, inaczej terapia nie ma sensu. Mimo, że psycholog jest osobą otwartą, nie może on kojarzyć swoich doświadczeń z doświadczeniami swojego pacjenta. W związku z tym również musi brać udział w swojej psychoterapii.

Dobrego psychoterapeutę cechują bardzo dobre opinie i szereg potwierdzonych sukcesów. taki psycholog opiera się przede wszystkim nie na swoim doświadczeniu, ale na badaniach naukowych. Bierze on udział w wszelkich konferencjach, seminariach oraz kursach. Dąży do samorozwoju. Ponadto musi posiadać niezwykłą empatię, ponieważ bez tego nie ma zrozumienia dla drugiego człowieka, a o to przecież chodzi w każdej psychoterapii, aby dać ciepło, zrozumienie i pomysł na rozwiązanie problemu.