Twoja deska snowboardowa

Twoja deska snowboardowa

29 września 2019 Sport i zdrowie 0

Różne rodzaje desek są przeznaczone do jazdy na innych rodzajach terenu. Do wyboru są: stok, świeży puch, rurki na snowparku lub poza nią. Istnieją również tak zwane ,,deski uniwersalne”, ale jeśli coś jest do wszystkiego to jest głównie do niczego, więc się nie sprawdzi na żadnym terenie. Dlatego warto zdecydować się na jakim terenie będziemy jeździć przed zakupem deski.

Jak wybrać odpowiednią deskę snowboardową?

deska snowboardowaPo pierwsze: rodzaj jazdy. Do wyboru mamy wiele: jazda techniczna (przygotowanie na trasie, wcześniej na różnych poziomach trudności), freeride (jazda poza trasami na nieprzygotowanym śniegu, dziedzina dla osób bardziej wykwalifikowanych), snowpark/jibb (jazda po snowparku z ukierunkowanie na przeszkody jibb’owe, taki rodzaj deski będzie dobry na początek), snowpark, kicker, halfpipe (jazda po snowparku z ukierunkowaniem na skocznie). Po drugie: długość. Długość deski jest indywidualną kwestią dla każdego z nas, uogólnieniem jest jest dobieranie deski na wysokość brody. W przypadku desek snowparkowych z ukierunkowaniem jibb’owym i tych dla początkujących możemy zejść kilka centymetrów poniżej poziomu brody; pomoże to w późniejszym manewrowaniu deską. Jeśli jednak chcesz osiągnąć większą prędkość i stabilne najazdy  przy kickerach, i halfpipe, to należy sięgnąć po deskę wyższą niż wysokość brody. Taka deska też się sprawdzi przy jeździe technicznej po stoku oraz poza nim. Istnieją dwa rodzaje szerokości desek: normalna i wide. Deski wide mają przy nazwie wpisaną literę ,,W’’ – w ten sposób można je odróżnić od normalnych. Deska snowboardowa wide jest zalecana dla osób z dużymi stopami (od rozmiaru 45). Wyróżniamy cztery rodzaje profili desek: rocker, flat camber (zero camber), camber i hybryda. Rocker charakteryzuje się uniesionym nose’m i tail’em, ma to na celu zwiększenie wybaczalności błędów podczas jazdy, ułatwia start osoba poczatkującym. Flat camber jest zbudowany z jednego odcinka rdzenia, zachowuje się podobnie jak deska rocker’owa. Różnicą jest mniejszy próg wybaczalności błędów oraz większa stabilność podczas osiągania prędkości na jazdach. Camber jest najstarszym rodzajem konstrukcji deski. Charakteryzuje się dwoma punktami styku na nose and tail’u, środek jest wybrzuszony. Idealna do szybkiej jazdy, technicznej oraz dla osób stawiających się na duże skocznie snowboardowe. Hybryda jest połączeniem dwóch wcześniej wymienionych typów: camber i zero flat. 

Ostatnimi decyzjami są wybór kształtu deski i ustawienie insertów. Przy deskach snowparkowych ważny jest wybór Twin Tip’a, który gwarantuje poruszanie się na dwie nogi podczas jazdy po przeszkodach. Do jazdy technicznej lub po świeżym śniegu przyda się deska kierunkowa, której kształt umożliwia jazdę na jedną nogę, inserty są tak cofnięte, żeby przenieść ciężar ciała do tyłu. Po wyborze kształtu przyszedł czas na design. Wiele firm oferuje zaprojektowanie własnego wzoru.