Techniczny przegląd samochodu osobowego – Wrocław

Techniczny przegląd samochodu osobowego – Wrocław

4 listopada 2019 Motoryzacja i Transport 0

 

W zależności od wieku auta i stopnia jego eksploatacji, otrzymujemy termin kolejnego badania technicznego. W większości przypadków jest to rok, ale może ten termin być również krótszy lub dłuższy, jeśli stan auta tego wymaga. Nowe samochody, dopiero dopuszczone do użytku, zwolnione są z obowiązku corocznego przeglądu. Dopiero po upływie 3 lat, wymagany jest wpis i pieczątka w dowodzie rejestracyjnym. Uważajmy, by nie przekroczyć tej daty, gdyż jazda bez ważnego przeglądu jest karana a policja drogowa przestrzega tego prawa.

Koszty przeglądów technicznych w różnych pojazdach

techniczny przegląd samochodu - wrocławKoszt przeglądu technicznego jest stały i każdorazowo wpłata zostaje zarejestrowana w Centrali Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dawniej każdy zakład naliczał sam i ewidencjonował opłatę. Obecnie taryfa jest niezmienna a co ważniejsze, opłata musi zostać uiszczona przed wykonaniem badania. Oznacza to, że nawet w przypadku negatywnego wyniku kontroli, nie zostanie nam ona zwrócona, lecz będziemy musieli jak najszybciej naprawić usterkę i ponownie zgłosić się na przegląd. Koszt przeglądu technicznego, samochodu osobowego, wyniósł w 2019 r. 99 złotych. Jeżeli auto wyposażone jest w instalacje gazową, wówczas cena jest znacznie wyższa i wynosi 162 złote. Wynika to oczywiście ze znacznej komplikacji układów, jak mam miejsce w przypadku aut z instalacją LPG. Opłata ta jest złożona z dwóch czynników. Do standardowej ceny 99 zł, doliczany jest przegląd specjalistyczny, instalacji gazowej. Zgodnie z przepisami, także pojawienie się na przeglądzie po wyznaczonym terminie, pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje finansowe. Przypuśćmy, że mamy klika aut, pracujemy poza krajem albo po prostu zapomnieliśmy o przeglądzie. Wówczas, jeśli spóźnienie mieści się w 30 dniach, zapłacimy 126 złotych. Natomiast znacznie dłuższe czekanie stanowczo podwyższa cenę przeglądu. Badaniami technicznymi zajmują się wyznaczone i rejestrowane w centralnym spisie stacji – okręgowe stacje kontroli pojazdów. Techniczny przegląd samochodu – Wrocław w tym zakresie posiada dużą bazę stacji.

Pakiet, który obejmuje badanie techniczne, okresowe samochodu, ma za zadanie określenie, możliwe precyzyjnie stanu zużycia i prawidłowego działania wszystkich instalacji i zespołów. Diagnosta zwraca uwagę na działanie układu kierowniczego, hamulcowego, stopień emisji spalin (czy nie przekracza dopuszczalnych w Polsce norm). Podczas przeglądu sprawne muszą być wszystkie światła, musimy posiadać działająca gaśnicę, trójkąt bezpieczeństwa i apteczkę.