Szybkie czyszczenie suchym lodem

Suchy lód jest wykorzystywany w wielu dziedzinach naszej gospodarki. W branży rozrywkowej jest używany do stworzenia efektu dymu. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba obniżenia temperatury: transport produktów spożywczych, leków czy chemikaliów. Suchy lód znalazł zastosowanie w czyszczeniu różnych powierzchni. Ten sposób usuwania brudu posiada wiele zalet, a szeroki zakres możliwości jakie daje sprawił, że zyskał miano nowoczesnej metody czyszczenia przemysłowego.
Zalety czyszczenia suchym lodem
Pod względem chemicznym, suchy lód, to dwutlenek węgla znajdujący się w stałym stanie skupienia. Jego temperatura wynosi -78,5ºC. Jest to dużo niższa wartość niż temperatura zamarzniętej wody. Do zastosowań technologicznych wykorzystuje się go w formie granulatu lub bloczków. Suchy lód to produkt bezpieczny. Jest niepalny, bezwonny i nietoksyczny, a dodatkowo ekologiczny. Występuje w środowisku naturalnym, a jego wytwarzanie nie powoduje powstania toksycznych odpadów. Jedyna jego właściwość, która może stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka jest jego temperatura. Przy bezpośrednim kontakcie ze skórą może powodować odmrożenia. Czyszczenie urządzeń suchym lodem nie pochłania wiele czasu i energii. Wszelkie maszyny, narzędzia, taśmy produkcyjne czy formy wtryskowe nie trzeba poddawać demontażowi na czas czyszczenia metodą strumieniową. Suchy lód dociera do najmniejszych szczelin i zakamarków. Brak konieczności demontażu linii produkcyjnych przekłada się bezpośrednio na skrócenie czasu przestojów urządzeń. Pozwala to na zmniejszenie kosztów czyszczenia linii produkcyjnych. Nie do przeoczenia jest też fakt, że jest to metoda przyjazna środowisku. A to dzięki temu, że w procesie czyszczenia nie stosuje się żadnych substancji chemicznych. Gdzie nie jest dozwolone czyszczenie wodą lub piaskowanie, użycie do czyszczenia suchego lodu jest najlepszym rozwiązaniem. Suchy lód, pod wpływem sublimacji, szybko przechodzi ze stanu stałego w gazowy. Dzięki temu nie pozostawia po sobie produktu ubocznego.
Proces rozpoczyna się od mocnego ,,wdmuchiwania” suchego lodu w czyszczoną powierzchnię. Dzięki temu brud ulega zamrożeniu, przez co kruszeje. Suchy lód wnika w mikroszczeliny, które tworzą się i odrywają zanieczyszczenia od powierzchni. Jest to możliwe dzięki sublimacji. Stały dwutlenek węgla przechodzi w stan gazowy i ,,porywa” ze sobą cząsteczki brudu. W końcowej fazie brud opada, a oczyszczony element wygląda jak nowy. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebne jest specjalne urządzenie i, oczywiście, granulki suchego lodu.
Najnowsze komentarze