Szkoleniowe miasteczka rowerowe

Szkoleniowe miasteczka rowerowe

20 kwietnia 2020 Rodzina i dzieci 0

 

W naszej gminie każdego roku mieszkańcy mogą głosować na kilka projektów w ramach tak zwanego budżetu obywatelskiego, z których ten z największą ilością głosów zostanie zrealizowany na koszt gminy. Jest to bardzo dobrze odbierana forma rozdysponowywania środków budżetowych i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zazwyczaj największą popularnością cieszą się projekty, z których korzystać będą mogli wszyscy obywatele gminy, bez względu na ich wiek. W tym roku zwyciężył pomysł mają na celu naukę przepisów drogowych z punktu widzenia rowerzysty.

Funkcje dydaktyczne miasteczek rowerowych

miasteczko roweroweW związku ze stale wzrastającą liczbą samochodów na polskich drogach wiele osób jest coraz mniej pewnych siebie podczas jazdy na rowerze. Oczywiście budowane są kolejne ścieżki rowerowe spełniające wygórowane standardy, ale mając na uwadze fakt, że no rowerach przemieszczają się zarówno najmłodsi, jak i najstarsi, potencjalne ryzyko wypadku jest duże. Od dawna istnieje wprawdzie obowiązek zdania karty rowerowej przez dzieci, ale prawda jest taka, że wielu dorosłych miewa problem z zapamiętaniem przepisów, a co dopiero dzieciaki. Dlatego w tym roku zdecydowanie najwięcej głosów spośród wszystkich projektów uzyskało miasteczko rowerowe, w którym wszyscy w bezpieczny sposób mogą przećwiczyć różne sytuacje na drodze. Miasteczko zostało oficjalnie otwarte w zeszłym miesiącu i od pierwszego dnia cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich mieszańców. Na placu wielkości boiska do koszykówki stworzono uliczki ze znakami poziomymi i pionowymi, a na obrzeżach miasteczka postawiono tablice przypominające przepisy drogowe oraz znaczenie poszczególnych znaków. Szczególnie zainteresowane są dzieci, które razem z rodzicami odwiedzają miasteczko szlifując swoje zdolności. Dorośli muszą się pilnować i przechodzić przez plac tylko na wyznaczonych przejściach dla pieszych, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą zostać upomniani przez … dzieci, które starają się bardzo skrupulatnie stosować do przepisów, które właśnie poznały.

W ostatnich latach w całej Polsce powstają większe lub mniejsze miasteczka rowerowe, których funkcja dydaktyczna jest nie do przecenienia w szczególności dla najmłodszych, którzy najbardziej skrupulatnie korzystają z nich jeżdżąc na swoich rowerkach w kaskach już teraz stosując się do wszystkich przepisów drogowych. Jestem dumny, że również w naszej gminie powstało takie miasteczko, gdzie młodzi i starsi mogą uczyć się od siebie wzajemnie tego, jak poruszać się rowerem z wykorzystaniem przepisów drogowych.