Stosowanie stymulatora w uprawie zbóż

Stosowanie stymulatora w uprawie zbóż

2 czerwca 2020 Ogród i rolnictwo 0

 

W produkcji roślin od zawsze szuka się nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą osiągnąć wysokie i najlepszej jakości plony. Podczas okresu wegetacyjnego rośliny narażone są na działanie różnych czynników biotycznych i abiotycznych. Mogą one negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Stosowanie biostymulatorów jest rozwiązaniem coraz chętniej wybieranym w rolnictwie, sadownictwie oraz ogrodnictwie. Ich głównym celem jest wzmocnienie roślin i zmniejszenie ich podatności na stres.

Zalety biostymulatorów roślin

dobry stymulator wzrostu zbóżInaczej nazywa się je fitostymulatorami. Są to środku zawierające nietoksyczne substancję pochodzenia organicznego – roślinnego albo zwierzęcego. Produkowane są na bazie naturalnych ekstraktów z roślin lądowych, wodnych, kompostów oraz mikroorganizmów takich jak pożyteczne bakterie i grzyby. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie i stymulowanie procesów życiowych danych gatunków roślin. Poza tym bardzo dobrze wpływają na zwiększenie odporności i tolerancji na czynniki stresowe. Umożliwiają roślinom szybką regenerację po zaatakowaniu przez chorobę lub szkodnika. Dobry stymulator wzrostu zbóż pozwala uzyskać bogatsze plony. Ich aplikacja powoduje szereg zmian zachodzących we wnętrzu rośliny. Wiąże się to z dużym przyrostem zielonej masy. W naszym klimacie zachodzą zmiany. Ostatnimi czasu obserwuje się zmniejszoną ilość opadów oraz brak pokrywy śnieżnej podczas zimy. Może to powodować u roślin stres wodny. Biostymulatory dają możliwość rozwinięcia lepszego systemu korzeniowego, który pomaga wygospodarować wodę zawartą w glebie i pobrać większą ilość składników pokarmowych, które są niezbędne do dalszego rozwoju. Oprócz tego w przypadku zbóż obserwuje się wzmocnienie źdźbeł. Najlepszym okresem na zastosowanie nawozu jest czas przed wystąpieniem niekorzystnych warunków takich jak przymrozki lub susza. Dużą zaletą jest również to, że preparaty takie można bez problemu stosować z innymi środkami ochrony roślin oraz nawozami dolistnymi. Właściciel upraw w taki sposób oszczędza czas oraz ponosi mniejsze koszty.

Pożądanym efektem korzystania z tego typu nawozów jest poprawa wzrostu oraz rozwoju roślin, dzięki czemu uzyskuje się wyższe i obfitsze plony. Ich aplikacja jest bezpieczna dla roślin, środowiska oraz człowieka. Zboża, które otrzymały stymulator wzrostu świetnie sobie radzą w różnych warunkach stresowych. Stosowanie biostymulatorów przynosi wiele korzyści zarówno dla roślin, jak i dla producentów. Coraz chętniej stosowane są jako podstawowe zabiegi w czasie wegetacji roślin.