Sprawdzone sposoby na kolkę u niemowląt

Sprawdzone sposoby na kolkę u niemowląt

5 kwietnia 2020 Rodzina i dzieci 0

 

Kolka jest częstym problemem dotykającym około 1 na 5 dzieci i zwykle zaczyna się kilka tygodni po urodzeniu. Opieka nad dzieckiem cierpiącym z powodu kolki może być frustrująca i niepokojąca zarówno dla niemowlęcia, jak i rodzica. Niestety, nie ma jednej metody, która działałaby na wszystkie dzieci z kolką. Na szczęście kolka nie jest uważana za szkodliwą dla dziecka i zazwyczaj mija w wieku 3-6 miesięcy. Istnieje wiele naturalnych technik, które mogą pomóc przetrwać ten niełatwy okres.

Kolka u niemowląt – domowe sposoby

co jest dobre na kolkę dla niemowlątTrzymanie dziecka tak pionowo, jak to możliwe podczas karmienia i regularne przerywanie, aby mogło mu się odbić, może pomóc zmniejszyć problemy z kolkami. Jeśli dziecko karmione jest piersią, problem z kolkami może znacznie się zmniejszyć, jeśli będzie ono jadło z jednej piersi tak długo, aż pokarm w niej prawie się wyczerpie zanim zmieni się stronę. Zapewnia to dziecku bogate, tłuste mleko, potencjalnie bardziej satysfakcjonujące niż lżejsze mleko obecne na początku karmienia. W przypadku karmienia butelką warto rozważyć zmianę na inną formułę, aby sprawdzić, czy to zrobi różnicę. Białka mleka w niektórych recepturach zostały już rozbite, co ułatwia ich trawienie, jeśli dziecko ma nietolerancję na mleko krowie. Odpowiadając na pytanie: co jest dobre na kolkę dla niemowląt warto rozważyć użycie suplementów z żywymi kulturami bakterii. Liczne badania wskazują, że flora jelitowa jest niezrównoważona u niemowląt cierpiących na kolkę, ze zwiększonym stężeniem bakterii wytwarzających gazy i często mniejszym poziomem pożytecznych bakterii. Zrównoważona flora jelitowa jest ważna u niemowląt, ponieważ pomaga w trawieniu mleka, regularnych ruchach jelit i wchłanianiu składników odżywczych. Wykazano, że żywe kultury bakterii pomagają przywrócić równowagę flory jelitowej i dają pozytywne wyniki w łagodzeniu objawów kolki. W łagodzeniu objawów kolek może również pomóc delikatny masaż brzuszka, termofor z ciepłą wodą czy koperek. Ciepła kąpiel może także okazać się pomocna, trzeba tylko pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca.

Przebywanie w domu z niemowlęciem cierpiącym z powodu kolki może stać się najgorszym koszmarem każdej mamy. Ale zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, ważne jest, aby zrozumieć co powoduje kolkę oraz że nie jest to poważny problem zdrowotny. Kolka nie jest chorobą i, pomimo że uciążliwa, sama minie z czasem. Dlatego warto jest poprosić o pomoc przy dziecku, a samemu pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Rodzic, który jest spokojny, będzie w stanie łatwiej i szybciej pomóc cierpiącemu dziecku.