Sposoby nawadniania pól uprawnych

Sposoby nawadniania pól uprawnych

9 października 2021 Rolnictwo i hodowla 0

Uprawa roślin na polach wiąże się z koniecznością ich regularnego podlewania. Zmiany klimatyczne powodują, że okresy suszy są coraz bardziej intensywne i trwają coraz dłużej. Opady atmosferyczne niestety nie są w stanie zaopatrzyć naszych upraw w odpowiednią ilość wody potrzebnej do szybkiego i zdrowego wzrostu. Konieczność podlewania upraw skłania do inwestycji w nowoczesne systemy nawadniania, które ułatwią pracę w polu i w dużym stopniu odciążą rolników.

Deszczowanie czy nawadnianie kroplowe?

nawadnianie upraw polowychNiedostatek wody nie pozwoli nam cieszyć się bogatymi zbiorami. Nie oszukujmy się, opady atmosferyczne nie załatwią za nas sprawy. Duże znaczenie ma także rodzaj gruntów przeznaczonych pod uprawę. Niestety często musimy mierzyć się z gruntami piaszczystymi, które bardzo szybko przesychają, nie trzymając wilgoci. Odpowiednie nawadnianie upraw polowych jest sprawą niezbędną, jeśli liczymy na obfite plony. Pola uprawne, podobnie jak ogrody, można nawadniać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to deszczowanie pola. Deszczownia składa się ze zraszaczy, rurociągów podziemnych i naziemnych oraz agregatu pompowego. Zraszacze rozmieszczone są na całej powierzchni pola w regularnych odstępach. Mają za zadanie stałym strumienie zraszać okoliczne uprawy. Zasięg zraszacza najczęściej można indywidualnie regulować. Za pobieranie wody ze źródła odpowiada agregat składający się z pompy i silnika. Wodę można czerpać ze studni (kopanej lub wierconej) lub też ze źródeł naziemnych (rzeka, jezioro). Pamiętajmy jednak, że jakość wody ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku upraw roślin przeznaczenia spożywczego. Woda musi być pozbawiona wszelkich bakterii, ponieważ wiele roślin spożywanych jest bez obróbki cieplnej. O jakość wody warto zadbać poddając ją badaniu w stacji sanepidu lub w laboratorium. Innym sposobem na nawadnianie upraw polowych jest nawadnianie kroplowe. To nic innego, jak sieć rozłożonych na powierzchni ziemi lub wkopanych w grunt przewodów z kroplownikami. Ich zadaniem jest powolne ale stałe dostarczanie wody wprost do korzeni roślin. Taki sposób pozwala nam nieco zaoszczędzić na zużyciu wody, nie wymaga również tak silnej pompy.

Decydując się na instalację nawadniającą pole uprawne trzeba dopasować ją do rodzaju uprawianych roślin i do ich wymagań. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny dobrze znoszą zraszanie. Ten sposób może być czasem przyczyną chorób bakteryjnych lub pleśni na liściach. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzi się nawadnianie kroplowe, które nie moczy nadziemnych partii roślin, chroniąc je jednocześnie przed chorobami grzybowymi i poparzeniami słonecznymi.