Sposoby na omacnicę prosowiankę

Sposoby na omacnicę prosowiankę

27 stycznia 2021 Ogród i rolnictwo 0

Aby zachować dużą część plonu kukurydzy każdego roku musimy starać się o to, aby monitorować jej wzrost, dbać o kwestie związane z czasem przed i po uprawie, a także interesować się pułapkami. Powinniśmy tak robić, gdyż jednym z bardziej szkodliwych insektów wżerających się w nasza uprawę są omacnice prosowianki. Corocznie niszczą niemal 15% każdej uprawy, a przy tym zdarza się utracić całość plonu. Dlatego jako plantatorzy powinniśmy być bardzo uważni, abyśmy nie stracili naszego pola uprawnego przez takiego szkodnika kukurydzianego.

Ochrona kukurydzy przed omacnicą prosowianką

skuteczne zwalczanie omacnicyKażdego roku wiele upraw kukurydzy zostaje mniej lub bardziej poważnie uszkodzonych przez szkodnika jakim jest omacnica prosowianka. Dlatego warto znać sposoby na to jak wygląda skuteczne zwalczanie omacnicy. Przede wszystkim należy wiedzieć, że kukurydzę nigdy nie sadzimy dwa lata z rzędu na tym samym obszarze, ponieważ bardzo często w glebie zostają złogi rośliny z tym szkodnikiem. Dodatkowo po każdej uprawie i jej zbiorze szybko głęboko orzemy, aby pozbyć się jak największej ilości pozostałości. Są to przede wszystkim metody agrotechniczne chroniące pole kukurydziane, czyli rozdrabnianie i głębokie przeoranie, płodozmian i zmianowanie, jak również dbanie o wczesny zbiór. Poleca się również stosowanie pułapek feromonowych. Są to przede wszystkim pułapki typu delta, pułapki kominowe i pułapki więcierzowe. Bardzo ważne przy nich jest to, abyśmy ustawiali je na odpowiedniej wysokości. Omacnice nie wejdą na wysokość 1,5m. Gdy jednak zauważymy pierwsze jaja mamy od tej pory 7 do 10 dni na wylęgnięcie się z larwy gąsienicy. Potrzebuje ona około 3 dni na wzmocnienie aparatu gębowego. W tym czasie powinniśmy zastosować metody opryskowe chemiczne, dzięki którym będziemy w stanie zadbać o ich najliczniejsze usunięcie. Pominięcie tych dni może poskutkować utratą całego plonu. Dlatego nie lekceważmy omacnicy, ponieważ to jeden z gorszych szkodników, które bytują nie tylko w kukurydzy, ale i innych roślinach.

Wydawałoby się, że uprawa kukurydzy nie musi być trudna. Jednak przez coroczne problemy z omacnicami możemy zauważyć jak wrażliwa jest na działanie tego agresywnego szkodnika. Wyniszcza on ją dogłębnie, dlatego tak ważne jest regularne obserwowanie omacnicy i tego czy nie składa jaj, abyśmy byli gotowi na jej szybsze usunięcie. Nie zapominajmy jednak o metodach zapobiegającym, a także tych po zebraniu naszego plonu. Dzięki temu skutecznie zapobiegniemy pojawieniu się tego insekta w plonie.