Sposób na ułożenie płytek ze starej cegły

Sposób na ułożenie płytek ze starej cegły

17 czerwca 2021 Budowa 0

Wśród obecnie popularnych trendów na wystrój wnętrz, częstym wyborem jest wyłożenie ścian płytkami ze starej cegły rozbiórkowej. Jest to sposób ekologiczny i stylowy a poza tym niedrogi. Nadaje pomieszczeniom elegancji i ciepła oraz niepowtarzalności. Każda płytka jest inna, ponieważ pochodzą z cegły z rozbiórek budynków z minionych wieków. Obecne ślady starej zaprawy murarskiej czy zabarwienia sprawiają, że jest to element dekoracyjny o niezwykłym wyglądzie.

Układanie płytek ze starej cegły rozbiórkowej

płytki ze starej cegły rozbiórkowejWykańczanie pomieszczeń może być wykonane za pomocą tynku i farb, tapet lub paneli ściennych. Ostatnimi czasy jednak niezwykłą popularność zyskało wykładanie ścian płytkami wykonanymi ze starej cegły rozbiórkowej. Jest to ponad stuletni materiał, który wciąż charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością. Cegły wyrabiane w poprzednich wiekach były bardzo trwałe i dlatego można z nich ponownie korzystać w takiej estetycznej formie, jak wykładanie ścian płytkami. Z materiałem tego typu nie każdy sobie poradzi, jednak wystarczy odpowiednio przygotować ścianę, aby móc cieszyć się trwałą kompozycją. Musi ona zostać całkowicie oczyszczona z tapety i pozostałości farb olejnych, jeżeli takie zostały użyte. Ściana musi być zyskać wysoki poziom przyczepności, aby płytki ze starej cegły rozbiórkowej się od niej nie odklejały. Użycie płynów gruntujących ścianę jest w tym wypadku najlepszym wyborem. Zaplanowanie ułożenia mozaiki z płytek jest kolejnym krokiem, aby efekt końcowy był zadowalający. Przygotowana zaprawa klejąca musi być produktem, który dobrze radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, ponieważ jest to materiał twardy i chropowaty. Może być stosowany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, jednak jakość kleju będzie miała duży wpływ na wygląd skończonej konstrukcji. Płytkę przykleja się do podłoża delikatnie nią manewrując, najlepiej zaczynając od górnego rzędu. W ten sposób zaplanowana kompozycja będzie stopniowo zapełniała ścianę, tworząc niesamowity, artystyczny efekt, który będzie niepowtarzalny.

Zastosowanie płytek ze starej cegły rozbiórkowej do wykładania ścian jest niezwykle popularnym pomysłem wśród trendów aranżacji wnętrz. Pasują zarówno do salonów, jak i kuchni czy łazienek a także jako elewacja na zewnątrz budynku. Jest to pomysł doskonały dla każdego, kto chce urządzić dom czy mieszkanie w nieco starodawnym stylu lub dodać taki artystyczny element do eleganckiego pomieszczenia w neutralnych barwach. Ich montaż nie jest trudny a efekt końcowy zachwyca.