Skuteczny wykrywacz czadu

Skuteczny wykrywacz czadu

8 lutego 2021 Dom i wnętrza 0

Czujniki czadu stanowią jedyne skuteczne narzędzie ochrony przed zaczadzeniem. Ryzyko jest poważne, ponieważ wiele domów i mieszkań, również w dużych miastach, korzysta albo z ogrzewania gazowego, kominków lub pieców albo z gazowych podgrzewaczy wody. Za każdym razem, kiedy ilość tlenu w powietrzu choćby nieznacznie spada, rośnie ryzyko spalania z wydzieleniem zabójczego czadu. Każdego roku w Polsce ginie lub ulega zatruciu o poważnych konsekwencjach prawie 4500 osób. Czujnik czadu zmniejsza zagrożenie praktycznie do zera.

Na czym polega działanie czujników?

czujnik czadu jakiSercem czujnika czadu jest sensor chemiczny lub elektrochemiczny, który zawiera substancje reagujące z tlenkiem węgla zawartym w powietrzu. Mikroprocesor analizuje te reakcje i określa na tej podstawie stężenie czasu. Elementem niezbędnym jest głośnik, który uruchamiany jest w sytuacji zagrożenia, nierzadko łącznie z sygnalizatorem świetlnym. Opcjonalnie w niektórych czujnikach montuje się wyświetlacz na bieżąco informujący o zagrożeniu i problemach eksploatacyjnych, np. braku zasilania. W zależności od modelu czujnik czadu działa przez 2-5 lat. Po tym czasie sensor nie nadaje się do użytku. Szczegółowe informacje zawsze znajdują się w instrukcji obsługi, bo wiele zależy od budowy samego czujnika CO. Co do zasady jednak nie umieszcza się go w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska, gdzie lokalnie stężenie CO może chwilowo wzrastać. Nie należy również umieszczać sensorów tuż przy podłodze ani bardzo wysoko pod sufitem. Miejsce musi być osłonięte od przeciągów, ale z dobrą cyrkulacją powietrza. Czujniki dwutlenku węgla umieszcza się w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec, kocioł albo kominek – chodzi o to, aby podwyższone stężenie CO wykryć tak szybko, jak to możliwe. Ważna uwaga – czad może pojawić się także w sąsiedztwie uznawanych za relatywnie bezpieczne biokominków opalanych bioetanolem. Oczywiście czujniki warto umieszczać także przy kuchenkach gazowych i butlach, choć tu ryzyko jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku pieców. Czujnik czadu do łazienki i czujnik czadu do kominka to dokładnie te same urządzenia – mierzą one stężenie CO, a nie jego produkcję, więc wielkość płomienia nie ma znaczenia. Warto wiedzieć, że czujnik czadu jaki można kupić bez atestacji, to tania podróbka z Chin. Takich urządzeń w ogóle nie należy kupować, ponieważ ich wskazania mogą być zafałszowane. Dobry czujnik czadu nie jest drogi (to raptem kilkadziesiąt złotych) i zdecydowanie nie warto narażać życia w imię oszczędności rzędu 10-20 złotych. Czujniki czadu mogą być zasilane z sieci albo pracować na zasilaniu bateryjnym. Czujnik czadu na baterie jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że ma się pełną swobodę jego umieszczenia, nie jest się ograniczonym dostępnością punktów sieci elektrycznej. Prawie każdy czujnik czadu bezprzewodowy można umieścić na ścianie (na kołkach) albo ustawić np. na szafce.

Warto zainwestować w czujniki czadu. Nawet średniej klasy czujnik za 30-40 złotych działa około 3-4 lat i w tym czasie praktycznie całkowicie eliminuje ryzyko zaczadzenia wskutek awarii pieca lub kominka. To cena 10 złotych za bezpieczeństwo – znacznie mniej niż jakiekolwiek ubezpieczenie, a poza tym ma jeszcze jedną zaletę – pozwala zachorować życie. A warto dodać, że przeszło 70% ofiar pożarów nie ginie od płomieni, tylko właśnie od zatrucia tlenkiem węgla.