Skuteczne izolacje z membran PCV

Skuteczne izolacje z membran PCV

11 czerwca 2019 Budowa 0

 

Dobry projekt budowlany musi uwzględniać idealne zabezpieczenie dachu przed wilgocią. Dotyczy to w szczególności dachów płaskich pozbawionych pokryć w postaci dachówek, blachy i innych. Od bardzo dobrej hydroizolacji zależy los całego budynku. Ostatnie lata to ekspansywna budowa ogromnych hal produkcyjnych, powierzchni magazynowych oraz supermarketów. Nastąpił też renesans domów jednorodzinnych w kształcie kostki. Wszystkie te budynki mają jeden wspólny mianownik, którym jest dach płaski. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na szczelne i trwałe wykonanie powłok hydroizolacyjnych.

Wyjątkowe hydroizolacje z membran PCV

membrany pcvBudowanie domów w naszej strefie klimatycznej wymaga raczej zwieńczenia w postaci dachów spadzistych lecz membrany PCV zadały kłam temu twierdzeniu. Po erze tradycyjnej papy do hydroizolacji wkroczyły folie PCV wyjątkowo odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Narażane przez te czynniki membrany PCV nie tylko zachowują bardzo długą żywotność ale też nie obkurczają się w bardzo niskich i wysokich temperaturach. Powłoki PCV są odporne również na działanie agresywnych związków chemicznych wędrujących w powietrzu. Wystarczy jedna warstwa kryjąca aby w stu procentach zabezpieczyć dach. Wyjątkiem są renowacje starych dachów oraz układanie membrany PCV na izolacji termicznej ze styropianu. Należy wtedy wykonać wyściółkę z geowłókniny lub innego separatora. Membrany z PCV posiadają szczelność basenową co wystarczy już za opis możliwości. Jest więc absolutnie nieprzepuszczalna. Kupując membranę PCV zwróćmy uwagę, czy posiada wymagane atesty na całkowitą niepalność. To bardzo ważne gdyż z definicji wynika, że ogień się jej nie ima. Porównując stare okładziny dachowe z papy zauważamy od razu, że membrany z PCV są lekkie i bardzo giętkie, co bardzo ułatwia montaż. Jeżeli dodamy do zalet wynikających z właściwości fizycznych i chemicznych niską cenę i wspomnianą łatwość montażu otrzymamy produkt na miarę naszych czasów. Mimo, że membrany PCV są dedykowane dachom wielkopowierzchniowym to są również chętnie wykorzystywane do pokrycia mniejszych dachów, tarasów i balkonów. Przy ich pomocy można przygotować podłoże pod tzw. dach zielony porośnięty roślinnością. Współczesne membrany PCV to znakomity materiał do hydroizolacji dachów.

Homogeniczne membrany PCV mogą zostać wzbogacone o zalaminowane w nią zbrojenia w postaci siatek i włóknin. Podnosi to wytrzymałość mechaniczną samej membrany ale i zwiększa jej funkcjonalność. Montaż membran PCV to osobna i bardzo ważna kwestia. Należy tą czynność powierzyć ekipom dekarskim, które mają doświadczenia w tych pracach. Nie można nic przeoczyć podczas prac montażowych. Na dużych powierzchniach dachowych proces łączenia wstęg PCV odbywa się za pomocą zgrzewarek. Na mniejszych powierzchniach montaż odbywa się za pomocą systemów śrubowych lub specjalnych gwoździ.