Skuteczne czyszczenie podłóg

Większość z nas po mieszkaniu porusza się na boso lub w pantoflach, które są bezpieczne dla każdego rodzaju podłogi. Natomiast w miejscach publicznych nie ściągamy obuwia, w których właśnie przyszliśmy z zewnątrz. Szpilki, obcasy, farbowane gumowe podeszwy czy nawet wbite w nie gwoździe, są szczególnie szkodliwe dla każdego rodzaju podłogi.
Jak dbać o podłogi PCV?
Nic nie jest wieczne i w końcu musi ulec uszkodzeniu, szczególnie jeżeli jest często użytkowane. W każdym pomieszczeniu najczęściej jest używana podłoga. Jeżeli jest to nasz dom, to możliwe, że pierwsze uszkodzenia powstaną dopiero po kilkudziesięciu latach, ponieważ nie chodzimy po niej w butach. Jednakże w przypadku powierzchni w miejscach publicznych takich jak szpitale, przychodnie, sklepy wielkopowierzchniowe czy nawet teatry, jest ona narażona na znaczne uszkodzenia każdego dnia, zatem jest skuteczne zabezpieczenie powinno być priorytetem. Bardzo ważne jest doczyszczanie i konserwacja podłóg PCV, które mogą ulegać przetarciom, pęknięciom czy zarysowaniom. Jeżeli chodzi o czyszczenie, to można to robić powierzchownie mopem i dowolnym detergentem do mycia podłóg, jednak efekt będzie daleki od ideału. Zdecydowanie lepsze będą specjalne odkurzacze piorące i czyszczące na mokro albo zamówienie profesjonalnej usługi, świadczonej przez firmy sprzątające. Po dokładnym oczyszczeniu podłogi, powinna nastąpić jej konserwacja, czyli przeważnie nałożeni odpowiedniego środka zabezpieczającego ją przed wszelkimi uszkodzeniami. W przypadku podłóg PCV, linoleum czy wykonanych z marmoleum, najlepsze rezultaty osiąga się przez nałożenie na nie powłoki polimeryzowanej, która tworzy twardą warstwę ochronną. Jest ona wodoodporna, skutecznie utrudnia pojawieniu się na niej zabrudzeń oraz jest antypoślizgowa. Przeważnie w taki sposób się konserwuje podłogi w przedszkolach, szkołach, na uczelniach czy szpitalach. Na podłogę PCV może być także nałożona specjalna antybakteryjna warstwa, która jak sama nazwa mówi, uniemożliwi lub w znacznym stopniu utrudni bakteriom namnażanie się.
Najczęstszym powodem wymiany podłóg na nowe są ich uszkodzenia wynikające z zarysowań, przetarć czy pęknięć, które powstają na skutek długiego użytkowania danej powierzchni lub chodzenia po niej w niewłaściwym obuwiu. W miejscach takich jak placówki oświatowe czy medyczne, usługą czyszczenia i konserwacji podłóg przeważnie zajmują się zewnętrzne, specjalistyczne firmy, które dysponują profesjonalnym sprzętem i detergentami dającymi najlepsze efekty.
Najnowsze komentarze