Skuteczna izolacja termiczna w budynku

Skuteczna izolacja termiczna w budynku

24 marca 2019 Budowa 0

Całe mnóstwo starszych budynków nie jest jeszcze wcale ocieplonych lub do ich ocieplenia użyto styropianu czy też wełny mineralnej. Często bywa tak, że nieodpowiednio skonstruowana warstwa ociepleniowa czy też źle dobrany materiał jest powodem szybkiego wyziębiania domów. Niekiedy to właśnie zła izolacja termiczna lub jej zupełny brak jest powodem powstawania w domach wilgoci. Na dzień dzisiejszy większość osób do tworzenia warstw izolacyjnych przykłada naprawdę dużą uwagę. Nie warto również za bardzo oszczędzać na materiałach stosowanych do ocieplania domów.

Nowoczesne rodzaje termoizolacji

izolacja poddasza pianką Biorąc pod uwagę fakt, że ciepłe powietrze umyka zawsze do góry to warto zastanowić się nad tym czy zbyt szybkie wyziębianie naszego domu nie jest spowodowane źle ocieplonym stropem. W niskich domach jednorodzinnych często ten strop jest podłogą na naszym poddaszu. Warto więc już dziś zastanowić się nad zastosowaniem skutecznej metody ocieplenia poddasza. Na chwilę obecną niezwykle popularne w naszym kraju staje się izolacja poddasza pianką poliuretanową. Materiał ten możemy również spotkać pod nieco inną nazwą, która brzmi „pianka PUR”. W zasadzie o tym materiale ciężko powiedzieć cokolwiek złego. Jako jedyny ale zarazem niezwykle mały minus niektórzy uważają to, że takiej izolacji nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. W tym celu musimy bowiem zgłosić się do odpowiedniej firmy, która dla nas taką izolację termiczną stworzy. Proces nakładania pianki poliuretanowej opiera się bowiem o specjalny sprzęt zwany potocznie agregatem. Do jego obsługi potrzebna jest jednak odpowiednio przeszkolona osoba. Pianka PUR doskonale przylega do każdej powierzchni na jaką zostanie naniesiona. Dzięki temu znacznie zwiększają się możliwości związane zastosowaniem takiej pianki. Obecnie całe mnóstwo posiadaczy zarówno domów drewnianych jak i murowanych czy szkieletowych decyduje się na zainwestowanie w ten rodzaj ocieplenia. Tyczy się to oczywiście nie tylko poddaszy ale również ścian.

To co dodatkowo wyróżnia piankę poliuretanową jest to, że jest ona niezwykle lekka. Ma to ogromne znaczenie w szczególności w przypadku drewnianych konstrukcji. Pianka ta nawet w dość grubej warstwie nie jest obciążeniem dla stropu. Wielu specjalistów, którzy doskonale się znają na ociepleniach uważa, że pianka PUR jest nawet bardziej skuteczna niż styropian. Z całą pewnością bije ona na głowę również wełnę mineralną, która ma mniejszy współczynnik zatrzymywania ciepła i dodatkowo jest mało praktyczna.