Rola geodety w budownictwie

Rola geodety w budownictwie

20 maja 2021 Budowa 0

Każdy inżynier budownictwa wie, że bez jednego człowieka na budowie nie poradziłby sobie z jego realizacją. Ten człowiek ma za zadanie wykonywać pomiary na budowie w taki sposób, aby budynek, czy też droga była właściwie zlokalizowana. Posiada do tego odpowiedni sprzęt, który w sposób precyzyjny pozwala mu na dokonanie dokładnych pomiarów. Następnie przekazuje je w zrozumiały sposób inżynierowi, który na ich podstawie wykonuje prace związane z postawieniem nowego budynku. Czy już domyślacie się o kogo chodzi?

Geodeci na budowach pełnią bardzo ważną rolę

geodetaTymi ludźmi, o których mowa we wstępie są oczywiście geodeci. To oni za pomocą swoich doskonałych przyrządów pomiarowych i orientacji w sztuce geodezyjnej zajmują się pomiarami na budowach. Każdy geodeta posiada wiedze w zakresie dokonywania pomiarów i posiada umiejętności posługiwania się przyrządami pomiarowymi. Dzięki temu może w prosty i zrozumiały sposób określić położenie newralgicznych punktów budowy, zmierzyć wysokości i pomierzyć teren w poczet przyszłego projektu. Współcześni geodeci wykorzystują także nowoczesną technologię w postaci pomiarów satelitarnych do jak najdokładniejszego dokonywania pomiarów lokalizacyjnych i wysokościowych. Dzisiaj wystarczy tylko urządzenie pomiarowe GPS, aby z dokładnością do kilku milimetrów nanieść wysokość na linki wyznaczające obrys budynku. Nie wyobrażam sobie budowy, gdzie ktoś chciałby poradzić sobie bez geodety. Wyznaczenie newralgicznych punktów nie jest łatwe. Trzeba znać się na geometrii i sposobie dokonywania pomiarów. Z reguły jak zabieramy się za to sami to położenie budynku przesuwa się nawet o parę metrów. Po prostu nie posiadamy do tego ani odpowiedniego sprzętu, ani wiedzy technicznej, a wszystko to ma geodeta. Zajmują się oni również inwentaryzacją powykonawczą tego co już zrobią wykonawcy. Dzięki temu sprawdza się czy wykonawca wykonał wszystko według projektu, czy nie pomylił wymiarów i tak dalej. Na końcu geodeci nanoszą wszystko do ogólnokrajowego systemu rejestrującego nowe budynki.

Firmy geodezyjne mają obecnie pełne ręce roboty, wszystko dlatego, że buduje się w naszym kraju na prawdę dużo. Co ciekawe to nie zapowiada się, żeby w ciągu najbliższych dwudziestu lat coś się w tym temacie zmieniło, ponieważ my jako kraj cały czas się rozwijamy, aby dogonić naszych zachodnich sąsiadów. Można więc śmiało stwierdzić, że zawód geodety to dobra inwestycja na przyszłość, więc jeśli zamierzamy przedsięwziąć jakieś plany edukacyjne z tym związane, to uważam, że to dobry czas.