Rodzaje przydomowych oczyszczalni

Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest zadbanie o odpowiedni system odprowadzania ścieków, których w gospodarstwach domowych produkuje się dość dużo. O ile mieszkańcy bloków czy dużych miast najczęściej korzystają z miejskiego systemu kanalizacji, o tyle właściciele domów jednorodzinnych muszą zadbać o tą kwestię we własnym zakresie.
Funkcjonalna i ekologiczna oczyszczalnia
Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania swojego domu jednorodzinnego, z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę jak trudne zadanie stoi przed nami, aby budowany przez nas dom spełniał wszelkie nasze oczekiwania. Jednak projektowanie samego domu nie wystarczy, aby nasze gospodarstwo było w pełni wydajne. Bardzo ważną kwestią jest również zadbanie o dodatkowe zabudowania i obiekty, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nowo powstałego domu. Jednym z nich jest z pewnością budowa odpowiedniego szamba lub oczyszczalni ścieków. Do wyboru mamy różne opcje, w zależności od tego czego oczekujemy od tego rodzaju obiektu, oraz jakie są nasze realne potrzeby. Jeżeli wiemy, że na terenie naszego domu będzie przebywało dużo osób, oraz że ilość zanieczyszczeń przez nas produkowanych będzie duża, warto aby była to wydajna domowa oczyszczalnia ścieków. Do wyboru mamy dwie opcje – oczyszczalnię drenażową oraz oczyszczalnię biologiczną. Ta pierwsza, czyli drenażowa charakteryzuje się dużą popularnością, ponieważ koszt jej budowy jest stosunkowo niski, a czas jej budowy też nie trwa długo. Nie wymaga ona również szczegółowego projektu. Jednak należy ją regularnie opróżniać ze zgromadzonych w niej zanieczyszczeń, jak również na bieżąco sprawdzać jej stan techniczny. W tego rodzaju obiektach może się zdarzyć, że konstrukcja ulegnie rozszczelnieniu, a to może spowodować przedostawanie się ścieków do gleby lub wód gruntowych. Jeżeli zdecydujemy się na oczyszczalnię biologiczną, której koszt budowy jest nieco wyższy ten problem nie będzie nas dotyczył. W biologicznej oczyszczalni, w której zachodzą naturalne i przyjazne środowisku procesy oczyszczania woda uzyskana w wyniku tych procesów może być ponownie wykorzystana, o ile zadbamy o odpowiedni system kanalizacji, który będzie ją transportował do wskazanego przez nas miejsca np. do ogrodu.
Zarówno oczyszczalnie drenażowe jak i biologiczne mają swoje wady i zalety. Zanim podejmiemy decyzję z której opcji chcemy skorzystać, oraz który ostatecznie obiekt wybudujemy przeanalizujmy dokładnie nasze oczekiwania, oszacujmy ilość ścieków, jaką mniej więcej nasze gospodarstwo może generować i dopiero wtedy ostatecznie podejmijmy decyzję.
Najnowsze komentarze