Rodzaje negocjacji i jak one wyglądają?

Sztuka negocjacji jest stara jak świat. Wynika to z tego, że ludzie zawsze czują pewną chęć posiadania czegoś, co druga osoba może zaoferować, ale nie jest do końca skora w kontekście dzielenia się tą rzeczą. Niemniej jednak, na przełomie bardzo wielu lat powstały zaawansowane poradniki i almanachy traktujące o negocjacjach i tym, jak skutecznie je prowadzić aby przede wszystkim doszło do sytuacji, w której zyskujemy to co chcemy. Jakie są rodzaje negocjacji?
Różnorodne typy negocjacji
Kiedy rozmawia się o negocjacjach, to często możemy zobaczyć co najmniej dwójkę osób, która prowadzi zapalczywe rozmowy w taki sposób, w którym to najczęściej jedna strona wyjdzie zwycięsko. Niemniej jednak, ze względu na nasz rozwój cywilizacyjny coraz częściej są sytuacje, w który sztuki negocjacyjne muszą prowadzić do jak najmniejszych strat dla obu stron – idealnym przykładem takich negocjacji są przede wszystkim sytuacje, z którymi muszą mierzyć się negocjatorzy policyjni. Ich nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom w przypadku porwania albo przetrzymywania zakładników, aczkolwiek idealnym rozwiązaniem sytuacji jest taka, w której każda ze stron wygrywa. Tym samym dochodzimy do pierwszego rodzaju negocjacji, który nazywa się po prostu wygrana – wygrana. Dzięki takim negocjacjom wszyscy wychodzą nieposzkodowani i każdy dostaje coś, czego chce. Drugim typem negocjacji jest wygrana – przegrana, w której to jedna strona jest zwycięska, a druga nie. Właśnie takie negocjacje bardzo często odbywają się w przypadku rozmów o podwyżkę. Z jednej strony skuteczne negocjacje wynagrodzenia stawiają pracownika w zwycięskiej sytuacji, a z drugiej strony pracodawcę jeśli pracownik go nie przekona. Ostatnim rodzajem negocjacji są sytuacje, w których to obie strony wychodzą przegrane. Tak zwane negocjacje typu przegrana – przegrana, są jednym z najgorszych możliwych wyników negocjacji, dlatego wskazanym jest unikanie ich. W kontekście stylów negocjacyjnych, możemy przede wszystkim wszystkim wymienić trzy główne style – miękkie, twarde oraz rzeczowe. Każde z nich cechują się unikatowym podejściem do tematu.
Jak więc widzimy, negocjacje są czynnością, która odbywa się praktycznie na bazie dziennej. Niezależnie od tego czy negocjujemy z przestępcą, z szefem o podwyżkę, czy też z naszym dzieckiem aby posprzątało pokój, musimy być świadomi tego, że są one powszechne i zdarzają się bardzo często. Ponadto, warto również pamiętać o tym, że odpowiednie przygotowanie do takich rozmów potrafi zdziałać niesamowicie wiele.
Najnowsze komentarze