Przydatność przyczep

Przydatność przyczep

21 lutego 2019 Motoryzacja i Transport 0

Można przyjąć, że prawie wszystkie gospodarstwa domowe, posiadające chociaż mały ogródek domowy, są zmechanizowane, tzn. jest w nich co najmniej jeden samochód. Zwykle jest to samochód dostawczy, ale wiele gospodarstw dysponuje tylko samochodem osobowym. W każdym przypadku należałoby wyposażyć jeszcze takie gospodarstwo w przyczepkę, najlepiej jednoosiową. Wówczas taki dom staje się samowystarczalny w zakresie transportu.

Szeroki zakres wykorzystania przyczep

przyczepa jednoosiowaPopularne przyczepy, wykorzystywane w gospodarstwach domowych najczęściej są jednoosiowe, czyli mają jedną parę kół, o ładowności 2 do 5 ton. Lekka konstrukcja, typowe wymiary skrzyni, to 4 x 2 m, a wysokość ścian może sięgać 1 m. Typowa przyczepa jednoosiowa, bez trudu zaparkuje na podwórzu rodzinnego domu, lub w pomieszczeniu gospodarskim, a jej przydatność jest nieoceniona. W takim domu zwykle coś się remontuje lub buduje do czego potrzebne są rozmaite materiały budowlane, nawet w niewielkich ilościach. Przyczepka załatwia jednorazowy dowóz do miejsca przeznaczenia wszystkich materiałów. Również wywóz wszystkich zbędnych elementów można załatwić jednym kursem. Jeśli przy domu jest ogród, sad lub pole uprawne, wówczas przyczepka jest w pełni wykorzystana. Prace wiosenne, związane z nawożeniem i uzdatnianiem gleby, wymagają dowozu niezbędnych materiałów. Następnie w okresie wzrostowym, trzeba wywieżć chwasty i różne zanieczyszczenia. Największe obciążenie i wykorzystanie przyczepki to okres zbiorów plonów i owoców. Niezależnie od tego czy zbiory te przeznaczone są na własny użytek, czy też do sprzedaży, zawsze muszą być dostarczone, czyli dowiezione do przechowalni albo miejsca skupu. Nie ma wątpliwości, że własny transport jest tutaj w pełni uzasadniony. Ciekawym rozwiązaniem, wartym upowszechnienia jest porozumienie między sąsiadami, dla wspólnego zakupu jednej przyczepki i wspólnego, nieodpłatnego jej wykorzystywania, albo odpłatne korzystanie z przyczepki jednego z sąsiadów. W każdym wariancie jest to sprzęt bardzo przydatny i nadający się do maksymalnego wykorzystania.

Jest jeszcze opcja wypożyczalni, która dysponując większą ilością sprzętu, zaspokaja potrzeby mieszkańców. Ta forma najlepiej sprawdza się w miastach, gdzie występuje konieczność indywidualnego, okazjonalnego transportu towarowego. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że produkcja i dystrybucja przyczepek jednoosiowych jest mocno rozwinięta, cieszą się one dużą popularnością, niezależnie od sposobu korzystania z nich. Jest tutaj mowa tylko o przyczepach towarowych.