Predyspozycje genetyczne pacjenta

Predyspozycje genetyczne pacjenta

29 września 2020 Sport i zdrowie 0

W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie zabiegani i zapracowani. W natłoku obowiązków nie zawsze mamy czas na odpoczynek, rozmowę z bliskimi czy zadbanie o siebie. Często zdarza się, że dopiero ciężka choroba jest w stanie zmienić nasz pogląd na wiele spraw. By jednak nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zawczasu wykonać kompleksową diagnostykę pod kątem stopnia narażenia na różnego rodzaju choroby.

Kompleksowe badanie genetyczne pod kątem chorób

badanie predyspozycji genetycznychNowotwór w tkance lub organie – codziennie taką właśnie diagnozę słyszą tysiące ludzi na całym świecie. Zazwyczaj sprawia ona, że cały nasz świat staje na głowie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy chorzy, i zgłaszamy się do lekarza, gdy nasz organizm jest już wyniszczony. Tymczasem im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie. Obecnie medycyna stoi na bardzo wysokim poziomie, oferując pacjentom różne możliwości profilaktyki. Badanie predyspozycji genetycznych jest właśnie jedną z nich. Takie badanie można wykonać pod bardzo różnym kątem, najczęściej jednak sprawdza się za jego pomocą stopień narażenia konkretnego pacjenta na zachorowanie na nowotwór. Jest ono wykorzystywane również w leczeniu niepłodności oraz innych chorób determinowanych genetycznie. Samo badanie obejmuje analizę mutacji genetycznych, które są odpowiedzialne za wywoływanie różnego rodzaju chorób, takich jak na przykład rak piersi, jajników czy też tarczycy. Szczególnie zaleca się je osobom, które mają w swoich rodzinach przypadki nowotworów. Prześledzenie materiału genetycznego daje jednoznaczny wynik, określający prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości. Co istotne, takie badanie wykonuje się tylko raz. Jego wynik nie ulega zmianie, gdyż materiał genetyczny danego pacjenta jest niezmienny w czasie. Jeśli więc zdecydujemy się zapisać na tego typu badanie, dowiemy się, z jakim prawdopodobieństwem wystąpi u nas choroba. Taka informacja jest bardzo pomocna w profilaktyce i terapii, jeśli bowiem wiemy, że jesteśmy narażeni na zachorowanie, będziemy mogli podjąć stosowne działania profilaktyczne w konsultacji z lekarzem.

Badanie predyspozycji genetycznych to jedno z dobrodziejstw współczesnej medycyny, z którego warto skorzystać. Dzięki kompleksowej diagnostyce dowiemy się, z jakim prawdopodobieństwem wystąpi u nas dana choroba, na przykład nowotworowa. Jeśli w naszej rodzinie zdarzały się częste przypadki zachorowań, warto zbadać swoje predyspozycje genetyczne pod tym kątem, gdyż jak dobrze wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć.