Pomiar odkształceń materiałów

Pomiar odkształceń materiałów

7 kwietnia 2019 Przemysł / Produkcja 0

 

Pomiar odkształceń próbek poszczególnych metalowych próbek jest istotna. Parametr ten wskazuje, w jakich temperaturach może odbywać się obróka konkretnego metalu. Wraz z tymi danymi, niezbędne jest ponadto określenie innych właściwości metalu. Chodzi tutaj o rozciąganie, ewentualne wibracje, czy całościowa kontrola jakości. Te wszystkie dane są wysoce istotne na każdym etapie produkcji. Dzisiejsze wymagania co, do jakości materiałów są bardzo wysokie i należy bezwarunkowo je spełnić. Dotyczą one każdego etapu, czyli projektowania, wytwarzania i finalnie – użytkowania. Liczy się przede wszystkim wysoki poziom zautomatyzowania badania wszystkich próbek. Przydatna okaże się również możliwość użytkowania urządzeń, dzięki którym możliwe stanie się mierzenie lokalnych przemieszczeń.

Działanie nowoczesnych maszyn pomiarowych

ekstensometr optycznyKompleksowe rozwiązania, które ułatwiają powstawanie konstrukcji metalowych bardzo cenne. Tym bardziej, jeśli chodzi o zmierzenie poszczególnych parametrów, dzięki którym konstrukcje są wytrzymałe. Do tego celu idealnie sprawdzi się ekstensometr optyczny. Sam zakup odpowiedniego urządzenia może nie być prosty, zwłaszcza, gdy wcześniej nie miało się do czynienia z taką koniecznością. Dlatego przy konieczności zakupu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii lub zasięgnąć opinii kogoś, kto zna się na tego typu urządzeniach. Dobry sprzęt powinien charakteryzować się wysoką przejrzystością i czułością odczytu, dokładnością każdego pomiaru, łatwością zastosowania oraz jak najszerszym zakresem pomiarowym. Należy bowiem być przygotowanym na pomiar próbek każdego metalu. Na najbardziej standardowy ekstensometr składają się dwa ostrza nożowe. Są one dociskane w odpowiedni sposób do próbek badanego materiału. Istotne jest przy tym zachowanie właściwej odległości.

Jest to tak zwana baza pomiarowa tensometru. Podczas rozciągania danej próbki, zmianie ulega odległość pomiędzy ostrzami. Nieco inną technologią charakteryzuje się urządzenie optyczne. Niezależnie od modelu, jest to bardzo przydatne urządzenie i wysoce funkcjonalne. Przyda się w każdym miejscu, w których powstają konstrukcje z różnego rodzaju metali. Należy znać wszystkie niezbędne parametry. Ta wiedza ma ogromny wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji i jest doskonałą wskazówką na temat właściwej obróbki termicznej konkretnego metalu. Bardzo ważny jest tutaj poziom odkształcenia danego materiału. Nie zaleca się w tym przypadku obróbki metalu bez przeprowadzenia gruntownych testów na choćby niewielkiej próbce.