Polecane badania kleszczy

Polecane badania kleszczy

29 lipca 2019 Sport i zdrowie 0

Spacery w parku, leśne wędrówki, czy też zabawa w przydomowym ogródku to czynności, które lubimy wykonywać. Relaksują nas one i sprawiają, że poprawia nam się humor. Przyznać jednak trzeba, że taki relaks może sprawić, że padniemy ofiarą pewnych niewielkich pasożytów. Pasożyty te to kleszcze. Są to niewielkie stawonogi, które żywią się ludzką krwią, w związku z tym mają z nią kontakt. Nic więc dziwnego, że powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z ich ukąszeniami.

Jak wyglądają badania kleszczy w kierunku chorób?

badanie kleszczaJednym z takich niebezpieczeństw jest borelioza. Jest to choroba wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia, których nosicielami są kleszcze. Okazuje się, że te niewielkie pasożyty mogą sprawić, że padniemy ofiarą śmiertelnej choroby. Warto jest zadawać sobie sprawę z tego, że objawy tej choroby nie pojawiają się od razu. Jest ona podstępna, ponieważ początkowo pojawia się jedynie rumień, a dopiero w następnej kolejności możemy odczuwać objawy grypopodobne. Przyznać jednak trzeba, że niestety wiele osób ignoruje takie objawy i leczy się na własną rękę. Niestety, leczenie grypy nie wyleczy nas z choroby bakteryjnej. Aby więc wiedzieć, czy powinniśmy podjąć jakieś kroki należy wykonać badanie kleszcza, który nas ukąsił. Badania wykonywane są przez specjalnie wyposażone laboratoria, w których znajduje się odpowiedni sprzęt. Aby znaleźć takie laboratorium warto jest skorzystać z przeglądarki internetowej. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę, aby przekonać się, czy w naszej okolicy znajduje się takie laboratorium. Po znalezieniu takiego punktu należy udać się do niego i wziąć jałowy pojemnik, w którym umieszczamy usuniętego kleszcza. Należy to zrobić jak najszybciej, aby pojemnik pozostawał cały czas sterylny. Umieszczonego w nim kleszcza oddajemy do laboratorium wykonującego badanie i oczekujemy na wynik. Wyniki zazwyczaj mamy po kilku dniach. Są one łatwe w odczytaniu, ponieważ wynik pozytywny mówi nam, że dany kleszcz posiadał w swoim organizmie bakterie wywołujące boreliozę, a negatywny świadczy o ich braku.

Samo badanie nie jest kosztowne. Niewielka kwota wystarczy, aby je wykonać i mieć pewność, czy istnieje możliwość, że zostaliśmy zakażeni przez kleszcza boreliozą. Jeśli okaże się, że tak to wynik badania honorowany jest przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej, w związku z czym nasz lekarz rodzinny będzie mógł rozpocząć dalszą diagnostykę, która potwierdzi, czy faktycznie w naszym organizmie również pojawiają się owe bakterie.