Podział rębaków do drewna

Urządzenia do przerobu i obróbki drewna to bardzo ważny segment produkcji przemysłu maszynowego. Drewno zaczyna być traktowane jako towar deficytowy i bardzo słusznie powstają maszyny do pełnego wykorzystania tego cennego surowca. Od pewnego czasu produkowane są rębaki do drewna pozwalające zagospodarować odpady po wycince w postaci gałęzi, odrostów i drobnych drzew z wycinki pielęgnacyjnej. Powstałe w wyniku przetwarzania przez rębaki zrębki są bardzo chętnie wykorzystywane w ogrodnictwie, przy produkcji opału i w innych branżach.
Mechanizmy tnące rębaków
Urządzenia do przerobu drewna zwane rębakami produkowane są w wersjach z napędem silnikami spalinowym, elektrycznymi i w wersji do ciągnika z napędem poprzez wał odbioru mocy (WOM). Producenci do każdego napędu mogą zastosować mechanizm tnący w postaci tarczy lub bębna zwanego też walcem. Skuteczność obu mechanizmów jest porównywalna i tylko od inwestora i jego preferencji zależy jego wybór. Noże tnące wykonane z bardzo wysokiej jakości stali narzędziowej umieszczane są na tarczach lub bębnach, które wprawiane w ruch bardzo skutecznie rozdrabniają materiał drzewny. Najczęściej maksymalną średnicą drewna możliwego do przerobu przez rębaki jest 15 centymetrów. Przeglądając ofertę producentów można zauważyć, że rębak tarczowy występuje częściej niż wersja bębnowa. Do mechanizmu tnącego każdego rębaka materiał drzewny doprowadzany jest lejem podawczym najczęściej wykonanym ze stalowej blachy. Zrębki z komory tnącej wyprowadzane są na zewnątrz kanałem wyrzutowym. W niektórych modelach ramię wyrzutowe można obracać aby umożliwić wysyp zrębków w konkretne miejsce. Charakterystyczną cechą wszystkich rębaków jest ich bardzo solidna budowa opierająca się na bardzo dobrych materiałach. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa operatorowi urządzenia oraz zapewnienie trwałości rębaka pracującego na dużych obciążeniach. Rębaki są obecnie najczęściej produkowane w wersjach zapewniających mobilność. Ma to na celu umożliwienie pracy w terenie bez konieczności transportu materiału drzewnego do przetworzenia na zrębki.
Popularność i zainteresowanie rębakami stale rośnie. Wiąże się to bezpośrednio z możliwością dalszego przetwarzania zrębków na opał lub inne produkty. Inwestycja w rębak umożliwia prowadzenie intratnego biznesu. Wszystko to ma bardzo pozytywny wpływ na gospodarowanie zasobami drewna i wpisuje się w trend proekologiczny. Wybór odpowiedniego rębaka jest obecnie sprawą dość prostą gdyż na rynku istnieje duża liczba producentów oferujących bardzo dobre urządzenia.
Najnowsze komentarze