Podstawowy element żywienia u sportowców

Podstawowy element żywienia u sportowców

18 marca 2019 Sport i zdrowie 0

Przy aktywnym trybie życia i odpowiednich treningach, czasami zapominamy o odpowiedniej suplementacji białka. Co ciekawe, sporo białka zawiera kurczak, nabiał, twaróg, niestety czasami i te produkty nie sa nawet zdrowe bo są przetworzone. Jak więc się ratowac? 

Odpowiednia suplementacja białka

rozpuszczalne białko olimpBiałko w postaci twarożku, czy kurczak albo jaja jest bardzo dobrym źródłem, jednak warto zwrócić uwagę na to co jemy. Jeżeli nie posiadamy na wsi kogoś znajomego, którzy mają swoje zwierzęta niekarmione hormonami, to pewnie, w tedy sery, nabiał jaja i mięso są jak najbardziej zdrowe, najgorzej jednak jak ktoś trzyma dietę, na produktach sklepowych, to czasami może bardziej zaszkodzić naszemu ciało niż pomóc. Kurczaki są strasznie faszerowane hormonami, to tego kury nioski również, a co za tym idzie, wszystko jest skoncentrowane w jajkach i w takim przypadku ani kurczak sklepowy ani jaja nie są zdrowe. Owszem może i pomóc nam schudnąć, ale w efekcie poprzez hormony zawarte w tych produktach możemy nabawić się zaburzeń hormonów tarczycy, wiec zamiast sobie pomóc tylko zaszkodzimy. Najzdrowsze jednak na chwilę obecną są warzywa w sklepach, chociaż tez nie wszystkie, ale jednak lepiej zjeść warzywo sklepowe niże mięso, tylko czasami to może nie wystarczać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest stosowanie rozpuszczalne białko Olimp, zawsze po treningu. Pamiętajmy, że białko jest ciężkostrawne, więc wieczorem koktajl z rozpuszczonego białka jest w stanie nawet zastąpić nam odpowiednią porcję sałatki czy makaronu z sosem. Pamiętajmy też, ze tego typu białko rozpuszczalne jest bardzo zdrowe i naprawdę może zastąpić nam zbilansowany posiłek, jeżeli jeszcze dodamy do niego płatki owsiane, owoce, to mamy idealne śniadanie. Zaś latem możemy dodać do białka płatki owsiane, mrożone owoce, mrożony lód i mamy idealny sorbecik, który jest pożywny i chłodzi. Warto również ograniczyć cukier do minimum, wszelkie napoje słodkie zastąpić wodą, jeżeli lubimy piwo słodkie, trzeba niestety się z nim pożegnać. Dietetyczna i dobrą alternatywą dla piwa, wódki i innych słodki alkoholi jest wino wytrawne.

Białko u osób trenujących jest bardzo istotne, w dodatku po treningu. Warto więc mieć białko zawsze rozpuszczalne na czarną godzinę, gdzieś w szafce, bo jest ono niezwykle przydatne. Sporo białka również zawiera masło orzechowe, tylko pamiętajmy, że musimy wybierać masło orzechowe w 100 procentach z samych orzechów, bez dodatku soli i cukru. Pamiętajmy, ze do godziny po treningu należy zjeść odpowiedni posiłek, jeżeli nie zjemy zaczynamy spalać mięśnie.