Płyty izolacyjne PIR

Współczesne budownictwo wielkopowierzchniowe już dawno temu uciekło od tradycyjnych technik budowlanych. Obecnie hale przemysłowe i magazynowe, duże markety, budynki inwentarskie buduje się bardzo szybko bo tego wymagają potrzeby rynku. Do budowy wspomnianych powyżej obiektów wykorzystuje się obecnie prefabrykaty w postaci płyt wielowarstwowych. Na zamówienie może powstać cały obiekt, który później należy tylko poskładać w całość. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest użycie poliuretanu jako rdzenia ze względu na bardzo wysokie własności izolacji termicznej i akustycznej przy jednoczesnym doskonałym bezpieczeństwie przeciwpożarowym.
Izolacja płytą warstwową PIR
Wykorzystywana w budownictwie coraz częściej płyta warstwowa PIR wzięła swoją nazwę od materiału użytego do budowy rdzenia czyli pianki poliuretanowej. Stanowi ona o parametrach izolacji wymaganej dla danego budynku. Piankę poliuretanową zamyka się w procesie technologicznym miedzy dwoma okładzinami z blachy obustronnie płaskiej lub płaskiej i trapezowej w celu uzyskania płyty wielowarstwowej. Pianka PIR jest sztywna dzięki czemu cała płyta jest bardzo stabilna. Płyty wielowarstwowe PIR produkuje się wersjach na dachy i ściany zewnętrzne gdzie wymagane jest zabezpieczenie blaszanych okładzin w sposób rygorystyczny przeciw oddziaływaniu środowiska. Takich wymagań nie muszą spełniać płyty izolacyjne wytwarzane dla potrzeb budowy ścian wewnętrznych, które z powodzeniem. można również umieszczać na sufitach i podsufitkach. Ta uniwersalność zastosowań jest ogromnym atutem płyt wielowarstwowych. Cechą wspólną płyt warstwowych każdego przeznaczenia jest łatwość ich montażu. Płyty wielowarstwowe produkowane są w kilku grubościach rdzenia, co daje możliwość dopasowania do wymaganych dla obiektu parametrów izolacji termicznej. Istnieje również możliwość wyboru barwy płyty z całej bogatej palety. Istnieją również płyty PIR okryte tylko jednostronnie blaszaną okładziną. Mają one zastosowanie na suche elewacje gdzie nie jest wymagana okładzina dwustronna.
Budownictwo z użyciem płyt warstwowych ma cały szereg zalet, które nie zmieszczą się w ramach tego opisu. Należy przede wszystkim wymienić lekkość konstrukcji i możliwość bardzo szybkiego jej wzniesienia. Takie lekkie konstrukcje można wybudować nawet na gruntach o małej zwięzłości czyli wszędzie tam gdzie budownictwo tradycyjne nie miałoby racji bytu. Jeszcze raz również należy podkreślić bardzo wysoki stopień termoizolacji takich konstrukcji co przynosi wymierne korzyści wynikające z oszczędności energii.
Najnowsze komentarze