Personel od fachowego monitoringu

Personel od fachowego monitoringu

21 lipca 2021 Usługi / Produkcja 0

 

Zasada działania nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wchodzących w skład farmy fotowoltaicznej pozostaje dokładnie taka sama jak w przypadku tych montowanych zwykle na dachach lub przy konkretnych przedsiębiorstwach. Między tymi przedsięwzięciami są jednak pewne różnice, które należy wziąć pod uwagę, jeżeli ktoś rzeczywiście rozważa możliwość budowy czegoś takiego na swoim terenie. Całe przedsięwzięcie powinien oczywiście rozpocząć od sprawdzenia tego, czy dany teren się do tego nadaje pod kątem ilości światła słonecznego i innych czynników. O monitoringu farmy fotowoltaicznej też warto pomyśleć.

Monitoring farm fotowoltaicznych – jak go obsługiwać?

fachowy monitoring farmy fotowoltaicznejTaki profesjonalny monitoring będzie mógł skutecznie działać tak naprawdę tylko i wyłącznie, wtedy gdy liczni fachowcy prawidłowo wykonują swoje obowiązki na różnych etapach. Działania związane z takim monitoringiem powinny bowiem mieć swój początek już w momencie tworzenia farmy, ponieważ wtedy można zaplanować rozmieszczenie poszczególnych kamer tak, aby przy stosunkowo małej liczbie urządzeń rzeczywiście kontrolować całą przestrzeń. Taki fachowy monitoring farmy fotowoltaicznej może oczywiście składać się z różnych urządzeń, bo teraz w takich miejscach mogą być montowane na przykład kamery, którymi można sterować, czyli zmieniać ich położenie. Po prawidłowym montażu regularnie powinny być dokonywane przeglądy przy takich kamerach. Nadal nie są to jednak wszyscy specjaliści biorący udział w tym ważnym przedsięwzięciu związanym z bezpieczeństwem farmy fotowoltaicznej. Potrzebny przecież będzie także personel odpowiedzialny za obserwowanie tego, co jest rejestrowane przez konkretne kamery, ale teraz ich praca nie musi już wyglądać tak jak dawniej, bo systemy monitoringu mogą być wspomagane sztuczną inteligencją. Właśnie dlatego w centrum, w którym pracuje personel, alarmy mogą być generowane automatycznie na podstawie wykrywania konkretnych czynników.

Bardzo ważne jest to, że skuteczność takiego systemu wcale nie spada przy trudnych warunkach atmosferycznych. Kamery i systemy mogą być wyposażone również w elementy umożliwiające rozpoznawanie konkretnej temperatury, więc wtedy sylwetka ewentualnego intruza będzie widoczna nawet przy braku jakiegokolwiek światła. O skuteczności takich urządzeń i całych systemów można mówić oczywiście dużo dłużej, bo są one teraz tak przygotowywane, aby zwierzęta nie wywoływały niepotrzebnych alarmów. Monitorować farmę fotowoltaiczną w ten sposób trzeba oczywiście 24 godziny na dobę.