Oszczędność energii w ogrzewaniu elektrycznym

Ogrzewanie elektryczne kojarzy się najczęściej z wysokimi rachunkami za prąd. Ten rodzaj ogrzewania bywa niestety kosztowny w eksploatacji, jednak czasem jest jedyną możliwą opcją ogrzewania. Warto zatem zastanowić się nad zmniejszeniem ponoszonych kosztów na energię elektryczną, co w prosty sposób można zrobić dopasowując dobrej jakości oszczędne grzejniki. Do wyboru mamy kilka opcji, a każda z nich, przy umiejętnej eksploatacji, daje możliwość realnych oszczędności, w skali nawet kilkudziesięciu procent.
Rodzaje oszczędnych grzejników elektrycznych
Istnieje kilka ciekawych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego. Które z grzejników uważane są za grzejniki energooszczędne? Ważne, aby grzejnik charakteryzował się niskim poborem mocy, ale wysokim komfortem cieplnym. Przykładem takiego urządzenia może być grzejnik z ceramicznym rdzeniem i zatopionymi w nim elementami grzejnymi, posiadający aluminiową obudowę. Rdzeń nagrzewa się bardzo szybko i akumuluje ciepło, dzięki czemu pobiera niewiele energii. Ciepło natomiast oddawane jest do otoczenia powoli. Grzejniki te dostępne są w różnych rozmiarach i o różnych mocach (od 0,4 do 3 kW). Innym przykładem są grzejniki energooszczędne z radiatorem. Radiator wykonany jest z aluminiowej blachy o grubości 0,2 mm i umieszczone są w nim spirale grzejne. Dzięki temu, że powierzchnia grzewcza radiatora jest bardzo duża, przy niewielkich wymiarach, pobiera on niewiele prądu. Popularne są także piece elektryczne akumulacyjne. Zbudowane są tak, aby zgromadzić ogromną ilość ciepła, które oddają potem pomału do otoczenia. Ta metoda grzewcza opłaca się najbardziej, jeśli rozliczamy się w systemie dwutaryfowym. Piec ładuje się podczas tańszej taryfy, najczęściej w nocy, a oddaje ciepło w ciągu dnia. Podobną właściwość akumulowania ciepła posiadają grzejniki marmurowe, które oddają nagromadzone ciepło przede wszystkim poprzez promieniowanie. Niezwykle ważny w przypadku ogrzewania elektrycznego jest stały monitoring poboru energii. Modele grzejników z wyświetlaczami, które obok temperatury podają bieżące zużycie energii, to dobry sposób na kontrolę rachunków.
Pamiętajmy również, że powodem zbyt wysokich rachunków może być niedostosowanie pracy grzejnika do warunków otoczenia. Przykładowo, prosty grzejnik elektryczny będzie pracował z pełną mocą nawet wtedy, gdy zrobi się cieplej i nie jest to potrzebne. Warto zatem pamiętać, aby wychodząc z domu na dłużej, wyłączyć grzejnik, lub przynajmniej zmniejszyć moc grzania. Przydatny może okazać się termostat z opcją programowania na poszczególne godziny, a nawet dni tygodnia.
Najnowsze komentarze