Od czego zależy rodzaj izolacji fundamentów?

Od czego zależy rodzaj izolacji fundamentów?

14 marca 2019 Budowa 0

 

Walka projektantów, konstruktorów oraz wykonawców robót budowlanych z wodą jest nierówna. Niestety w walce z tym żywiołem człowiek jest na przegranej pozycji. Istnieją jednak sposoby na to, aby czasowo uniemożliwić wodzie niszczenie elementów konstrukcji. Chyba najbardziej narażone na wilgoć są fundamenty – znajdują się pod ziemią, dlatego zagrażają im nie tylko opady, ale także woda gruntowa. Odpowiednie wykonanie izolacji jest więc w tym przypadku konieczne, szczególnie jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji. 

Jakie są rodzaje izolacji fundamentu?

izolacje fundamentówNiezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ławą, stopą czy płytą fundamentową konieczne jest odpowiednie zadbanie o izolacje fundamentów wszystkich. Jej rodzaj nie zależy tylko i wyłącznie od rodzaju konstrukcji. Głównie należy zwrócić uwagę na rodzaj wody, która znajduje się w podłożu gruntowym. W jaki sposób to określić? Na podstawie badań geotechnicznych i sporządzonej na ich podstawie dokumentacji. Pierwszym typem izolacji jest izolacja przeciwwilgociowa. Wykonuje się ją wtedy, gdy w podłożu gruntowym występuje jedynie woda pochodząca z opadów deszczu lub podnoszona przez kapilary, czyli drobne kanaliki znajdujące się w materiałach budowlanych i ziemi. Działanie tego rodzaju cieczy nie jest zwykle bardzo inwazyjne, dlatego stosuje się tzw. izolacje lekkie. Zwykle są to specjalne dyspersje asfaltowe oraz ewentualnie papa na lepiku. Drugim rodzajem wody jest woda gruntowa, która nie napiera swoim słupem na konstrukcje. Najczęściej mają z nią do czynienia budowlańcy, którzy wznoszą obiekt blisko zbiorników wodnych lub na gruncie, na którym pod warstwą gruntu nieprzepuszczalnego znajduje się przepuszczalny. Wtedy izolację należy wykonać jako ciężką, jednak bez zbędnych wzmocnień. Zwykle wystarczające jest użycie dyspersji oraz folii, którą można zastąpić dwoma warstwami papy. Trzecim rodzajem są izolacje fundamentów typu ciężkiego narażone na działanie ciśnienia hydrostatycznego. Ten rodzaj wód gruntowych najbardziej zagraża konstrukcji, dlatego należy wykonać odpowiednie zabezpieczenia.

Czasami wystarczające jest wykonanie kilku warstw papy, jednak od tego podejścia zaczyna się odchodzić, ponieważ na stykach papy woda napierająca na ścianę zaczyna drążyć i po czasie okładzina staje się nieszczelna. Wielu producentów materiałów budowlanych oferuje jednak specjalne systemy wykonywania izolacji przeciwwodnej. Często opierają się one na stworzeniu tzw. podwójnej izolacji, czyli dobudowaniu dodatkowej warstwy ściany, którą wykonuje się np. z cegieł na zaprawie cementowej.