Nowoczesne studnie głębinowe

Nowoczesne studnie głębinowe

13 listopada 2020 Budownictwo i dom 0

Czysta i dobrej jakości woda to coś czego brakuje wielu z nas, dlatego jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym warto zainwestować w przydomową studnię głębinową i raz na zawsze odciąć się od wodociągów. Takie rozwiązanie da nam czysta i smaczną wodę, którą będziemy czerpać z darmowego, własnego źródła. Woda pozyskiwana w taki sposób jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.

Metody wiercenia studni głębinowych

profesjonalne wiercenie studni w toruniuDecydując się na studnię głębinową należy zwrócić uwagę na na metodę wiercenia i sposoby wykonania. Metoda płuczkowa to powszechnie znana metoda, którą wykorzystuje się od wielu lat, zarówno przy wierceniu studni, jaki i odwiertach geotermalnych. Jej główną cechą charakterystyczną jest usuwanie zwiercin. Płuczka wiertnicza to medium ciekłe lub też gazowe, jej zadaniem jest chłodzenie świdra i jednoczesne czyszczenie go ze zwiercin. Ponadto odpowiada ona także za smarowanie przewodu wiertniczego. Wszystkie te funkcje mają na celu wynoszenie zwiercin na powierzchnię i ochronę dna przed opadającym urobkiem. W tej metodzie płuczka zostaje wtłoczona do tworzonego otworu, w celu oczyszczenia go ze znajdujących się na dole zwiercin. Ogromną zaletą metody płuczkowej jest szybki czas pracy, ponieważ otwór jest oczyszczany z urobku w trakcie pracy i nie trzeba jej przerywać, by oczyścić otwór. Profesjonalne wiercenie studni w Toruniu za pomocą metody udarowo – obrotowej, która jest najpopularniejsza w przypadku twardych powierzchni. Wykonuje się ją za pomocą połączenia młotów wiertniczych z wiertnicami hydraulicznymi. Ich użycie sprawia, że w czasie wiercenia łączy się działanie obrotów z udarami. Należy pamiętać, że decydują się na tę metodę, zwierciny nie są od razu wynoszone na powierzchnię tak jak w przypadku metody płuczkowej. Do takich prac konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak młotek wgłębny, a także wiertnica. Obowiązkowym narzędziem jest również sprężarka, której zadaniem jest dostarczenie powietrza służącego do płukania otworu.

Nowoczesna studnia głębinowa to rozwiązanie, które zapewni wodę w gospodarstwie domowym, bądź dla prowadzenia przyszłej działalności gospodarczej. Wykorzystanie studni głębinowej ma wiele rozmaitych możliwości. Głównie to zależy od naszej wyobraźni, wymogów technicznych oraz potrzeb. Studnie czerpią wodę z warstw wodonośnych. Między nimi a powierzchnią gruntu znajdują się warstwy nieprzepuszczalne, więc woda ze studni głębinowej mniej narażona na zostanie zanieczyszczoną, jak w przypadku studni kopalnych.