Nowoczesne loże laminarne

Nowoczesne loże laminarne

12 czerwca 2020 Urządzenia / Maszyny 0

 

Ze względu na swój charakter to miejsce, które często odwiedzają osoby chore. Pacjenci wprowadzają różne rodzaje drobnoustrojów do pomieszczenia. Bardzo ważne jest stworzenie odosobnionych, sterylnych warunków do wykonywania leków, a zwłaszcza leków objętych specjalnymi wymogami dotyczącymi czystości. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia do wykonywania leków w aptece służy osobne pomieszczenie. Żeby w izbie recepturowej móc wykonywać leki, musi ona spełniać szereg. 

Działanie loży laminarnej

najlepsza loża laminarnaLoża z nawiewem laminarnym to urządzenie, które ma za zadanie stworzyć warunki aseptyczne w najbliższym otoczeniu wykonywanego leku. Posiada dwa rodzaje filtrów: wstępny i absolutny. Mechanizm działania opiera się na przepływie powietrza przez te filtry i oczyszczania go. Najpierw powietrze jest zasysane za pomocą dmuchaw poprzez pierwszy filtr wstępny, następnie – komputer – ustanawia jednostajny ruch powietrza, który trafia do filtra absolutnego. W ten sposób oczyszczone powietrze jest wolne od wszelkich cząsteczek i drobnoustrojów. Zgodnie z normami wewnątrz loży powietrze w niej jest wolne od cząsteczek o średnicy większej niż 0,3 μm. W zależności od rodzaju loży, a w szczególności od umieszczenia filtra, możemy uzyskać pionowy lub poziomy nawiew powietrza. Wentylator w loży laminarnej jest regulowany, co pozwala na dostosowanie prędkości przepływu powietrza przez lożę. Najlepsza loża laminarna kosztuje w granicach 4000 – 5000 zł. Istnieje również możliwość dokupienia wyposażenia, do którego zaliczamy: lampę bakteriobójczą UV stanowiącą dodatkowy sposób odkażania, czujnik wilgotności i temperatury. Do swojej pracy, komora, wymaga wartości tych właśnie parametrów, blat kompatybilny z lożą, w przypadku, gdy powierzchni blatu recepturowego nie jest wystarczająca. Komora powinna spełniać odpowiednie normy, posiadać wszystkie atesty, co umieszczone jest w instrukcji użytkowania oraz świadectwo jakości mówiące o skuteczności danego urządzenia. W praktyce jest to dokument będący protokołem badania filtru (najczęściej dołączony do instrukcji obsługi urządzenia).

Kupno loży laminarnej to stosunkowo duży wydatek, ale przyniesie aptece wiele korzyści podczas jej użytkowania. Poza tym koszt rozłożony w czasie całkiem szybko nam się zwróci. Każdy producent podaje dokładne parametry swojego urządzenia: rodzaje filtrów i materiał z jakiego zostały wykonane, ich żywotność w godzinach roboczych. Jeżeli będziemy postępować zgodnie z  wytycznymi dotyczącymi użytkowania, to posłuży ona w aptece przez długie lata.