Najwydajniejsze piece kondensacyjne buderus!

Najwydajniejsze piece kondensacyjne buderus!

26 stycznia 2020 Dom i wnętrza 0

Każdy właściciel domu lub mieszkania, prędzej czy później, staje przed koniecznością wyboru typu ogrzewania. Zarówno budując nowy dom, jak i będąc posiadaczem przestarzałej, wyeksploatowanej instalacji grzewczej, musimy zastanowić nad tym, które z wielu dostępnych na rynku rozwiązań będzie dla nas najlepsze. Buderus oferuje systemowe rozwiązania grzewcze dopasowane do wymagań klientów.

Czym wyróżniają się piece kondensacyjne buderus?

wydajny piec kondensacyjny buderusPiec gazowy kondensacyjny jest droższy od pieca konwencjonalnego. Na czym zatem polega jego wyższość? Wszystko sprowadza się do niższego o kilkanaście procent zużycia paliwa co zapewnia nam wydajny piec kondensacyjny buderus. Czy do pieca gazowego kondensacyjnego najlepsza jest podłogówka? Co w sytuacji gdy decydujemy się na instalację grzejnikową? W praktyce jednak często piec kondensacyjny wybierany jest do współpracy z instalacją grzejnikową. Czy warto wtedy projektować instalację o niższych parametrach? Jest to równoznaczne z koniecznością zakupu znacznie większych grzejników. Wprawdzie wtedy kondensacja w kotle będzie zachodzić przez cały sezon grzewczy, ale czy zysk z wyższej sprawności kotła zrekompensuje większy koszt inwestycji? W naszym klimacie, przy dzisiejszych cenach okazuje się, że nie. W instalacjach, w których obliczeniowa temperatura zasilania nie przekracza 75°C (a takie projektuje się dzisiaj do współpracy z nowoczesnymi kotłami niekondensacyjnymi), kondensacja będzie zachodzić przez ponad 90% okresu grzewczego, bo automatyka kotła będzie utrzymywać w instalacji odpowiednio niską temperaturę. Nie trzeba obawiać się niedogrzania pomieszczeń, bo instalacje projektuje się tak, aby zapewniły w domu temperaturę +20°C podczas dwudziestostopniowych mrozów. W praktyce temperatura zewnętrzna bardzo rzadko spada poniżej -10°C, więc temperatura wody w grzejnikach może być znacznie niższa od obliczeniowej. W czasie kilkunastostopniowych mrozów kocioł kondensacyjny może zasilać instalację wodą o temperaturze tak samo wysokiej jak kocioł niekondensacyjny. W tym czasie nie będzie kondensował, więc jego sprawność będzie mniejsza, ale sprawność średnioroczna i tak pozostanie o kilkanaście procent większa od sprawności kotła niekondensacyjnego.

Zastanawiając się nad wyborem pieca, oprócz rachunku ekonomicznego warto wziąć pod uwagę korzyści dla środowiska wynikające z mniejszego zużycia paliwa przez nowoczesny kocioł kondensacyjny. Ogrzewanie domu przy pomocy piecy kondensacyjnych jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy rzeczywiście uzyskać jeszcze więcej energii cieplnej, przy dużo niższych rachunkach za ogrzewanie.