Najtrwalsze części do elektrowni fotowoltaicznych

Najtrwalsze części do elektrowni fotowoltaicznych

30 sierpnia 2021 Technologia i informatyka 0

Najczęstszymi przyczynami awarii systemów fotowoltaicznych są podzespoły zbyt delikatne i podatne na uszkodzenia, jakie często stają się częścią elektrowni o przemysłowej skali. Podczas gdy takie części, głównie elementy okablowania, przetworniki energii czy inne urządzenia, sprawdzają się doskonale w elektrowniach przydomowych, obciążenia na jakie są wystawione w przemysłowych instalacjach są zdecydowanie za wysokie.

Najbardziej niezawodne podzespoły do instalacji fotowoltaicznych

niezawodne elektrownie słoneczneUżytkownicy dużych systemów fotowoltaicznych wspominają więc, iż najlepszym rozwiązaniem, a na pewno najbardziej optymalnym, jest zastosowanie części będących nie tylko wydajnymi, ale również najmniej podatnymi na awarie. Najbardziej niezawodne elektrownie słoneczne nie składają się z najnowocześniejszych części i paneli, a z tych podzespołów które są najmniej awaryjne, i mają najwyższy poziom trwałości i odporności na długotrwałą, ciągłą pracę. Do nadzoru elektrowni stosowane są również systemy monitorowania instalacji, wykrywające usterki i umożliwiające regulację pracy urządzeń. Zastosowanie takiego programu pozwala osobom nadzorującym elektrownię stale kontrolować wydajność instalacji, jej pracę, oraz monitorować niemal wszystkie aspekty działania infrastruktury. Dzięki temu, operatorzy systemów mogą zawczasu rozpoznać awarię, często przez zaburzenia pracy konkretnych elementów instalacji, oraz usunąć przyczynę jeszcze przed jej powstaniem. W zależności od rodzaju programu, może on również służyć do regulacji pracy całej elektrowni, poziomu generowanej energii oraz pracy urządzeń, aczkolwiek większość systemów służy jedynie do monitorowania pracy instalacji, a nie do jej regulacji. Przemysłowe podzespoły, które mają znacznie wyższą trwałość i żywotność, są w takich elektrowniach podstawowym wyposażeniem. Części do przydomowych instalacji są bowiem zbyt delikatne jak na pracę w warunkach dużej elektrowni słonecznej, a często muszą być również dodatkowo wspierane elementami których nie stosuje się w małych instalacjach fotowoltaicznych.

Z tego powodu, duże elektrownie niemal zawsze wyposażane są w części które być może nie mają najwyższego poziomu wydajności, aczkolwiek charakteryzują się ogromną niezawodnością i żywotnością, pracując bezawaryjnie nieporównywalnie dłużej niż jakiekolwiek inne podzespoły. Elementy przemysłowych instalacji fotowoltaicznych są również używane w małych elektrowniach przydomowych, głównie przez tych właścicieli, którzy preferują sprzęt bezawaryjny i wytrzymały.