Najlepsze fasady kompozytowe

Najlepsze fasady kompozytowe

2 stycznia 2021 Budowa 0

Elewacja jest pierwszym elementem, po którym dokonujemy oceny stanu stanu obiektu oraz świadczącym o prestiżu lub jego braku. Dlatego dla inwestorów i projektantów wybór odpowiednich materiałów ma kluczowe znaczenie. Na rynku dostępnych jest duża liczba materiałów wysokiej klasy lecz jednymi z najlepszych są elewacyjne płyty kompozytowe, a ściślej mówiąc płyty warstwowe oraz panele laminowane HPL.

Właściwości i budowa płyt warstwowych i laminowanych

kolorowe elewacje z płyt kompozytowychFasada szanującego się biurowca, obiektu sportowego, handlowego lub mieszkalnego powinna wyglądać przynajmniej dobrze by zapewnić jako taki odbiór wzrokowy ale projektanci i inwestorzy nie chcą być jako tacy. W tym celu do budowy elewacji, które wybitnie wyróżnią obiekt spośród innych sięgają po najlepsze materiały na rynku jakimi są kompozytowe płyty warstwowe oraz laminaty. Budowane oszałamiające kolorowe elewacje z płyt kompozytowych zapewniają look, który zachwyci każdego. Zaletą kompozytowych płyt elewacyjnych jest możliwość wyboru każdej barwy i co warte podkreślenia płyty warstwowe produkowane są również w wersjach typu kameleon co oznacza zmianę barw w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Płyty warstwowe produkowane są z okładzin aluminiowych w postaci cienkich blach o grubości 0.5 mm i rdzenia wykonywanego z tworzyw sztucznych lub materiałów mineralnych. Są one pokryte bardzo odpornym na promieniowanie UV lakierem chroniącym przed odbarwieniami. Są to płyty bardzo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne i uraz mechaniczne. Łatwo je utrzymać w czystości dzięki bardzo gładkiej powierzchni. Następnym rodzajem płyt kompozytowych o świetnych walorach wizualnych i odpornościowych są laminaty HPL ( High Pressure Laminate). Są to płyty powstające w wyniku połączenia termoutwardzalnych żywic akrylowych z jednorodnymi włóknami drzewnymi. Poddaniu działaniu wysokiego ciśnienia oraz podwyższonej temperatury powstaje bardzo odporny na wszelkie zagrożenia klimatyczne, chemiczne i biologiczne laminat. Jest on produkowany w wielu kolorach i co ważne nie ulega delaminacji ponieważ barwnik jest ukryty w żywicznej warstwie ochronnej.

Oba rodzaje przedstawionych płyt kompozytowych mają bardzo ważną zaletę ponieważ są bardzo łatwe w obróbce wszystkimi dostępnymi metodami. Można je swobodnie kształtować przez wyginanie co daje możliwość dopasowania do bardziej skomplikowanych projektów. Obiekty na których umieszczono elewacje wykonane z płyt kompozytowych zachwycają swoją urodą, którą będą się cieszyć przez długie lata dzięki znakomitej trwałości.