Na czym polega technologia LED?

Na czym polega technologia LED?

2 września 2021 Trendy i inspiracje 0

 

Technologia LED istnieje od końca lat 60., ale przez pierwsze 40 lat diody LED były używane głównie w urządzeniach elektronicznych w celu zastąpienia miniaturowych żarówek. W ciągu ostatniej dekady postępy w tej technologii w końcu zwiększyły strumień świetlny na tyle wysoki, że diody LED zaczęły poważnie konkurować z żarówkami żarowymi i fluorescencyjnymi.

Ceny zasilaczy LED znacząco spadły

zasilacze led 36wPodobnie jak w przypadku wielu technologii, wraz ze spadkiem kosztów produkcji, każda kolejna generacja diod LED poprawia również jakość światła, moc na wat i zarządzanie ciepłem. Przemysł komputerowy doskonale nadaje się do produkcji oświetlenia LED. Proces ten nie różni się zbytnio od tworzenia płyty głównej komputera. Firmy produkujące zasilacze led 36w generalnie nie działają w branży oświetleniowej lub stanowią niewielką część ich działalności. Zwykle są to firmy półprzewodnikowe, które z radością wypuszczają swój produkt, dlatego ceny wysokowydajnych diod LED tak bardzo spadły w ciągu ostatnich 15 lat. Same żarówki LED są tanie po części dlatego, że do uzyskania szerokiego oświetlenia zamiast wąskiej wiązki potrzeba kilku diod LED, a koszt montażu zwiększa ogólną cenę. Ponadto zespoły składające się z tablic diod LED stwarzają mniej możliwości wad produktu. Światło LED składa się z czterech podstawowych elementów: płytki drukowanej LED, radiatora, zasilacza i powłoki. Światła zaczynają się, gdy gołe płytki drukowane (PCB) i elementy LED o wysokiej luminancji pochodzą z oddzielnych fabryk, które specjalizują się w wytwarzaniu tych komponentów. Same elementy LED wytwarzają trochę ciepła, więc PCB stosowane w oprawach oświetleniowych jest wyjątkowe. Zamiast standardowego nieprzewodzącego materiału warstwowego z żywicy epoksydowej i włókna szklanego, płytka drukowana jest ułożona na cienkim arkuszu aluminium, który działa jak radiator. Aluminiowa płytka drukowana stosowana w oświetleniu LED jest pokryta nieprzewodzącym materiałem i przewodzącymi miedzianymi liniami śledzącymi, tworząc płytkę drukowaną. Następnie w odpowiednich miejscach nakładana jest pasta lutownicza.

Maszyny wykorzystujące technologię montażu powierzchniowego (SMT) umieszczają maleńkie elementy LED, układy scalone sterowników i inne komponenty na płycie z bardzo wysokimi prędkościami. Okrągły kształt tradycyjnej żarówki oznacza, że ​​większość płytek drukowanych LED jest okrągła, więc dla ułatwienia obsługi kilka mniejszych okrągłych płytek PCB łączy się w jedną większą prostokątną płytkę drukowaną, którą mogą obsługiwać zautomatyzowane maszyny SMT.