Medytacja mindfulness w psychoterapii
Medytacja znana jest ludziom od wieków, ale wciąż jest na tyle obca, że większość ludzi żyje w pośpiechu, stresie i niepewności. Związane jest to z wieloma czynnikami – trudem codziennych obowiązków, traumami z dzieciństwa, nieudanymi relacjami. Każdy z tych czynników powoduje dodatkowe obciążenie myśli, które w pewnym momencie przypominają plątaninę bez końca i bez możliwości jej zrozumienia. Mindfulness, czyli uważność, to technika medytacji skupiona na wyciszeniu tych myśli, a skoncentrowana na odczuwaniu szczęścia i jest to też ceniona metoda psychoterapii.
Techniki uważności w procesie terapeutycznym
Rozpoczęcie psychoterapii związane jest z silnymi emocjami, przemyśleniami i stresem. Z tego względu nowy pacjent ma trudność w skupieniu się na faktycznej przyczynie, która sprowadziła go do gabinetu, a myśli krążą wokół obaw przed samą wizytą i tego, jak się potoczy. Nowe praktyki psychoterapeutyczne opierają się między innymi o techniki medytacji, w tym mindfulness, czyli medytację uważności. Jeśli chodzi o mindfulness – terapia polega na rozpoczęciu sesji od koncentracji myśli pacjenta na oddechu. Spotkanie rozpoczyna się od ciszy i próby skupienia uwagi na brzuchu i tonie oddechu – w tym czasie pacjent ma próbować zaprzestać myśleć na tematy inne, aniżeli sam oddech. Jeśli uda mu się uzyskać ten stan, wówczas będzie mógł stopniowo koncentrować się na istotnych dla niego przemyśleniach, którymi będzie mógł podzielić się z psychoterapeutą. Ten sposób pracy przede wszystkim przyśpiesza proces terapeutyczny i umożliwia odszukanie w plątaninie myśli pacjenta tych wspomnień i sytuacji, które utrudniają mu zdrowe, codzienne funkcjonowanie. Istotnym elementem takiej terapii jest to, aby medytacja mindfulness stała się stałym elementem życia pacjenta, gdyż kojarzona jest ze zdrowiem, spokojem i dobrym samopoczuciem, którego brakuje u osób szukających pomocy w gabinecie psychoterapeutycznym. Medytacja uważności może być z powodzeniem wykorzystywana w codziennym funkcjonowaniu, ale wymaga to wielu ćwiczeń i praktyk również poza gabinetem.
Terapia jest niezwykle odważnym krokiem w życiu każdego człowieka, który dobrowolnie się na nią decyduje. Medytacja umożliwia rozpoczęcie jej bez natłoku myśli, które są nieodłącznym elementem życia w biegu i stresie. Warto zapoznać się z możliwością połączenia terapii wraz z medytacją mindfulness, gdyż pozwoli to jednocześnie pożegnać się z demonami przeszłości i zadbać o to, aby teraźniejszośc stała się lżejsza, szczęśliwsza i spokojniejsza.
Najnowsze komentarze