Logistyka a bramy przemysłowe

Logistyka a bramy przemysłowe

2 listopada 2020 Budownictwo i dom 0

Magazyny czy duże hale są niezbędnym elementem każdej infrastruktury związanej z logistyką. Można w nich przechowywać materiały do produkcji czy też gotowe, finalne produkty. Istnieje także możliwość stworzenia z nich głównej siedziby firmy zajmującej się wyrobem towarów. Istotnym elementem tego typu miejsc jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, a także przed nieupoważnionymi osobami.

Bramy przemysłowe i ich wykorzystanie w logistyce

nowoczesne bramy przemysłoweBramy przemysłowe najczęściej są elementami infrastruktury logistycznej, które składają się z kilku segmentów. W trakcie zamykania tego typu urządzeń zwykle składają się bezpośrednio, płasko nad stropem, pionowo nad wjazdem czy też równolegle do skośnego dachu. Ich niewątpliwym atutem jest oszczędność miejsca ze względu na ich niewielkie gabaryty i lekką konstrukcję w porównaniu do innych, cięższych bram. Na magazynach logistycznych najczęściej używany jest ich wariant, który nazywany jest jako szybkobieżny. Tego typu nowoczesne bramy przemysłowe pozwalają na usprawnienie procesów zakładowych, a także na zmniejszenie zużycia energii, co w efekcie prowadzi do minimalizacji kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Wykorzystują one sterowanie z przetwornicą. Często jako wariant istnieje możliwość zamówienia bram posiadających tak zwane kraty świetle, które zapewniają dostęp światła do pomieszczenia. Wyjątkowo często wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Innym rodzajem bram wykorzystywanych w przemyśle związanym z szeroko pojętą logistyką są rampy przeładunkowe ze składaną lub wysuwaną klapą. Niezwykle ważna jest przy nich odpowiednia wysokość między przestrzenią ładunkową samochodu ciężarowego a samą bramą. Dzięki wykorzystaniu wysuwanej klapy można ją opuścić na podłogę kontenera auta, by zapewnić efektywną pracę z wykorzystaniem wózków ręcznych lub widłowych. Najczęściej bramy tego typu napędzane są siłownikami hydraulicznymi, które mają za zadanie obsługę zarówno samej bramy jak i wcześniej wspomnianej klapy. Można zamontować do nich także specjalne uszczelnienia, które chronią magazyn oraz towar przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi z zewnątrz podczas przeładunku ciężarówki.

Różnego rodzaju bramy znajdują szerokie zastosowanie w logistyce, ponieważ by magazyn można było uważać za spełniający swoje oczekiwania, musi być odpowiednio zabezpieczony. Dostępne są warianty do przeznaczenia wewnątrz hali jak i na zewnątrz niej. Wśród elementów tego typu wysoce popularne są także bramy do wykorzystania jako rampy przeładunkowe. Często są także specjalnie uszczelniane, co dodatkowo chroni je przed warunkami pogodowymi.